Podstatnou část dopolední části včerejšího zasedání zastupitelstva zabrala diskuse o projektu nového bazénu.

Jako první vystoupil v rozpravě poslanec Pavel Juříček (ANO), který zmínil, že projekt nového bazénu je prošetřován Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Několikrát také vyzval zastupitele, aby projekt zastavili.

„Chtěl bych vám doporučit: dívejte se na to racionálně. Zastavte tuto akci,“ uvedl Pavel Juříček. Připomněl také před více než rokem prezentovaný projekt rekonstrukce starého bazénu s využitím prostoru bývalé Karnoly.

Další představilel opoziční Osmičky, Marek Veselý (ODS), připomněl, že se svými spolustraníky jsou pro nový bazén, ale že by se rádi vešli do částky 200 milionů.

Primátor Radim Křupala (ČSSD) projekt nového opavského bazénu srovnával s údajně podobně komplikovaným projektem v Písku. Zmínil podobně složité způsoby zakládání stavby. I v Opavě bude podle něj nutné použít piloty i základovou desku. Opava musí počítat se zahloubením do 22 metrů.

Marek Veselý připomněl, že projektu v Písku předcházela desetiletá diskuse a shodla se na něm většina zastupitelů. Tato diskuse většině vystupujících včera chyběla. Marek Veselý také navrhl, zda by město Opava nemělo koupit písecký projekt a postavit zdejší bazén podle něj.

Zastupitelé se přeli i o provozní náklady nebo odhadované navýšení návštěvnické kapacity nového bazénu. Ze strany opozicepadaly i otázky, zdali se projekt za 350 milionů bez daně, který počítá s navýšením o 35 lidí v bazénu, nulovým navýšením v saunovém světě a s celkovým navýšením 85 návštěvníků v celém objektu, vyplatí.

Náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) proti tomu argumentoval, že nový bazén pojme dvojnásobek návštěvnické kapacity oproti současnému bazénu.

Do diskuse zasáhl i zástupce občanů. „Měli byste sloužit převážně nám občanům. Přenechte to hlasování o bazénu novému zastupitelstvu,“ vyzval zastupitele. V závěru rozpravy se vedl také spor o to, zda lze veřejnou zakázku, která byla v případě bazénu již vyhlášena na konci loňského roku, jen tak přerušit. „Trvám na tom, že veřejnou zakázku jenom tak na základě libovůle města ukončit nelze,“ uvedl vedoucí odboru právního a organizačního opavské radnice Antonín Binar. Proti tomu byl Marek Veselý. „Jsem si jist, že veřejnou zakázku lze zrušit v průběhu soutěže,“ poznamenal. Nicméně, návrhy směřující ke zrušení záměru výstavby bazénu zastupitelé neschválili a nejnižší nutnou většinou hlasů se přiklonili k pokračování projektu.

Více se dočtete v Regionu.