VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový bazén v Opavě: Stavět nebo nestavět?

Je nový aquapark pro Opavu zbytečný luxus? 

14.2.2018 10
SDÍLEJ:

Starý opavský bazénFoto: Deník / František Géla

Opava se připravuje na nový bazén za 350 milionů korun, který by měl být postaven v Městských sadech nedaleko víceúčelové haly. Někteří odpůrci, zejméná členové uskupení Osmička, se ale pustili do boje proti tomuto projektu. Označují ho za megalomanskou stavbu, kterou chtějí zablokovat. 

Uskupení Osmička: Chceme zastavit projekt na nový bazén

Opoziční uskupení v opavském zastupitelstvu Osmička zavelelo k útoku proti chystanému novému aquaparku, který má v Opavě vyrůst. Nechalo si vypracovat právní analýzu a disponuje i dalšími dokumenty, jež mají dokazovat, že projekt plave na vodě a je v něm celá řada pochybení.

Hlavním problémem je cena. Plánovaná investice 350 milionů korun je podle Osmičky přemrštěná. Jiná okresní města v České republice vybudovala obdobné bazény za výrazně nižší náklady.

Stavbu bazénu chce zablokovat šéf opavské buňky ANO Pavel Juříček.Stavbu bazénu chce zablokovat šéf opavské buňky ANO Pavel Juříček.Autor: Region / Petr Dušek

„Jinde to zvládli postavit za 150 až 200 milionů. Jedinou výjimkou je Mladá Boleslav, která má aquapark za 250 milionů. Nevíme, proč by se Opava měla pouštět do takového megalomanského projektu. Jsme odhodláni celou záležitost zablokovat. Nechceme, aby se to začalo realizovat,“ komentoval šéf opavské buňky ANO Pavel Juříček, jenž by nejraději za sumu pohybující se okolo 10 milionů opravil vanu současného městského bazénu a během následujících dvou nebo tří let by pečlivě sestavil projekt, který by městu lépe vyhovoval.

Loni přitom zveřejnil svou verzi, jak zrekonstruovat stávající opavský bazén. Souhlasí s ním i další členové Osmičky.

„Jedná se o největší investici v Opavě. Chybí debata a celé je to špatně uchopeno. Souhlas s takovým projektem se musí vyjednávat napříč politickým spektrem v zastupitelstvu. K tomu ale nedošlo,“ uvedl Marek Veselý (ODS), jenž kritizuje i podmínky výběrového řízení.

Má za to, že je šité na míru pro konkrétního zhotovitele.

Osmička zároveň oddělila dvě důležité věci. Na jedné straně stojí náklady na stavbu, na té druhé pak částka nutná k provozu nového aquaparku.

Podle města má činit přibližně 17 milionů ročně, dle opozičního uskupení ovšem budou o 8 až 13 milionů vyšší. Současné náklady městského bazénu jsou přitom na 10 milionech.

„Všechny finance půjdou do nového bazénu, na další investice tak v budoucnu nebude prostor ani peníze,“ upozorňoval Tomáš Navrátil, který se má brzy stát novým členem opavského ANO.

Podle členů uskupení opozičních zastupitelů Osmička Tomáše Navrátila (vlevo) a Romeo Doupala (vpravo) nemá projekt nového bazénu žádné vedení.Podle členů uskupení opozičních zastupitelů Osmička Tomáše Navrátila (vlevo) a Romeo Doupala (vpravo) nemá projekt nového bazénu žádné vedení.Autor: Region / Petr Dušek

Další velká výtka Osmičky, která je rozvedena i ve vypracované právní analýze, směřovala ke způsobu vedení projektu.

„Je to diletantismus nejhrubšího zrna. Chybí hledání koncepcí a celé je to šité horkou jehlou. Projekt se chová tak, jako by ho nikdo neřídil. Vedení je nulové. Na něco takového přitom potřebujete obrovský tým lidí. Takhle to vypadá, že někdo vytáhl devět let starý projekt a snaží se ho aplikovat v současnosti,“ komentoval zastupitel Romeo Doupal (ANO) a zastavil se u některých konkrétností:

„Na střechu má být například umístěno 35 tepelných čerpadel. To je naprostý nesmysl. Jejich účinnost je někde na hranici 40 procent. Nabízí se přitom nasazení kogenerační jednotky, které se dnes běžně užívají. Jejich účinnost je nějakých 93 procent.“

Primátor: Věřím, že zakázka je ve prospěch města

Podle opozice předražený projekt, dle vedení města jde o cenově srovnatelnou stavbu. Úvahy o tom, že by projekt výstavby nového bazénu byl šitý na míru konkrétnímu zájemci primátor Opavy Radim Křupala rozhodně odmítá.

Opavský primátor Radim Křupala nesouhlasí s názorem opozice, že projekt nového bazénu nikdo neřídí. „Na danou zakázku jsme si najali mandatáře a já pevně věřím, že podmínky veřejné zakázky nastavil pouze v zájmu města. Úvahy jiným směrem považuji čistě za účelové ve snaze celý projekt zastavit,“ vysvětluje Radim Křupala (ČSSD).Opavský primátor Radim Křupala nesouhlasí s názorem opozice, že projekt nového bazénu nikdo neřídí.Autor: Roman Konečný

Podle představitelů opozičního seskupení Osmička, které provedlo srovnání cen podobně velkých aquaparků v celé České republice, jde o suverénně nejdražší projekt při konfrontaci skupiny zhruba patnácti takových staveb.

Podle primátora se cena opavského projektu při porovnání obestavěného prostoru a vodní plochy pohybuje v obvyklých mezích.

„Každý projekt má svá specifika a jinou užitnou hodnotu, porovnávat proto tyto ceny je velmi obtížné. Byl by nutný podrobný rozbor každé stavby,“ argumentuje Radim Křupala.

Nesouhlasí s tvrzením opozice, že projekt výstavby nového bazénu nikdo neřídí a že je na něm koncepčně hodně věcí špatně.

„Projekt byl od počátku řízen pracovní skupinou, kterou jsem vedl. Dalšími členy jsou kompetentní náměstci a zástupci dotčených odborů,“ oponuje primátor.

Zastupitelstvo na svém zasedání 11. prosince loňského roku dokonce zřídilo komisi, složenou z nezávislých odborníků a členů zastupitelstva napříč politickým spektrem, která dostala za úkol zhodnotit technické parametry projektu v návaznosti na posouzení finanční efektivity.

Členkou komise je také zastupitelka Pavla Brady (Zelená pro Opavu). Potvrdila, že komise se již dvakrát sešla, ale nedostala vůbec šanci se k projektu vyjádřit.

„Rada města totiž spěchala a ještě před koncem roku vyhlásila veřejnou zakázku na výstavbu a v této fázi projekt měnit nelze,“ podotkla Pavla Brady.

Co se týče provozních nákladů bazénu, město je má podle Radima Křupaly vyčísleny ve výši zhruba 17,2 milionu korun ročně. Na řadě bude nyní schvalování smlouvy o dílo.

„Smlouvu o dílo schválí rada města, a to až po uplynutí lhůty pro případné odvolání uchazečů,“ upřesnil primátor Radim Křupala s tím, že termín zahájení stavby nelze v této chvíli přesněji odhadnout.

„Osobně bych byl rád, kdyby se s realizací začalo ještě před letními prázdninami,“ uzavřel Radim Křupala.

Autor: Petr Dušek, Milan Freiberg

14.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Snášel Zdeněk, tel.: 556 315 125, 602 773 793, e-mail: snavit@seznam.cz, ŘP sk. C, profesní průkaz (příp. zajistíme)., Pracoviště Vítkov, nástup ihned., Jízdy po ČR, SK, PL.. Pracoviště: Snavit s.r.o., Dělnická, č.p. 751, 749 01 Vítkov 1. Informace: Zdeněk Snášel, +420 556 315 125,602 773 793.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 450 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18450 kč, mzda max. 21420 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: 3směnný provoz včetně víkendů, denní 7:00 - 19:00, noční 19:00 - 7:00 hodin, Charakteristika vykonávané práce:, Poskytování přímé obslužné péče pobytové sociální službě spočívající v nácviku jednoduchých denních činností, pomoci při osobní hygieně a oblékaní, manipulaci s přístroji, pomůckami, prádlem, udržování čistoty a osobní hygieny, podporu soběstačnosti, posilování životní aktivizace, vytváření základních sociálních a společenských kontaktů a uspokojování psychosociálních potřeb. , , , Plný úvazek na dobu určitou 1 roku s možností přechodu na dobu neurčitou., Nástup možný ihned nebo dle domluvy, , Požadavky: , - kurz pracovníka v sociálních službách, - občanská a trestní bezúhonnost, - řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, , Více informací k pracovní nabídce a náležitostem přihlášky pro zařazení do výběrového řízení najdete na, https://www.fontana-po.cz/kariera/5-0, Aktualizace: 18.5.2018. Pracoviště: Fontána, příspěvková organizace, Celní, č.p. 409, 748 01 Hlučín. Informace: Eva Salingerová, +420 739 063 322.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bc. Gabriela Schönová, tel. 553 697 309. Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovně -právní účely zasílejte na e-mail: schonova@odtempo.cz., SOU, dvousměnný provoz, nástup IHNED nebo dohodou, do funkce zaučíme, praxe v oboru výhodou.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna tuty větřkovice, 747 43 Větřkovice u Vítkova. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč

Pracovníci veřejné správy vydávající různá povolení REFERENT/-KA ODBORU VÝSTAVBY, ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ing. Miroslava Kunzová, tel.č. 556 312 260 , Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 29.6.2018, v zalepené obálce s označením VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat, s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Vzdělání min. SŠ v oboru stavebnictví a 3 roky praxe v oboru stavebnictví, vyšší odborné vzdělání v oboru stavebnictví a 2 roky praxe v oboru stavebnictví nebo VŠ vzdělání v oboru stavebního, architektonického nebo právnického směru. , Pracoviště: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Pracovní poměr na dobu neurčitou, předpokládaný nástup dle dohody, po ukončení výběrového řízení. , Náplň práce: výkon správních činností v rámci působnosti obecného stavebního úřadu na úseku územního rozhodování a stavebního řádu ve stanoveném správním obvodu a výkon speciálního stavebního úřadu na pozemních komunikacích v rámci přenesené působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností., Bližší informace a specifikaci k nabízenému místu naleznete na http://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/?ftshow=4444#news4444. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Miroslava Kunzová, +420 556 312 260.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SFC Opava-1FK.Příbram 1:1

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Technoparty se na Hadince konají pravidelně každým rokem.

Na Hadince odstartovala technoparty

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Fanděte na opavské Hlásce

Holdujete sportu? Pokud ano, zapojte se do fotografické soutěže Opavského a hlučínského deníku, kterou pořádá ve spolupráci s městem Opava.

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme Vám program fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku pro tento víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT