VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový bazén v Opavě: Stavět nebo nestavět?

Je nový aquapark pro Opavu zbytečný luxus? 

14.2.2018 10
SDÍLEJ:

Starý opavský bazénFoto: Deník / František Géla

Opava se připravuje na nový bazén za 350 milionů korun, který by měl být postaven v Městských sadech nedaleko víceúčelové haly. Někteří odpůrci, zejméná členové uskupení Osmička, se ale pustili do boje proti tomuto projektu. Označují ho za megalomanskou stavbu, kterou chtějí zablokovat. 

Uskupení Osmička: Chceme zastavit projekt na nový bazén

Opoziční uskupení v opavském zastupitelstvu Osmička zavelelo k útoku proti chystanému novému aquaparku, který má v Opavě vyrůst. Nechalo si vypracovat právní analýzu a disponuje i dalšími dokumenty, jež mají dokazovat, že projekt plave na vodě a je v něm celá řada pochybení.

Hlavním problémem je cena. Plánovaná investice 350 milionů korun je podle Osmičky přemrštěná. Jiná okresní města v České republice vybudovala obdobné bazény za výrazně nižší náklady.

Stavbu bazénu chce zablokovat šéf opavské buňky ANO Pavel Juříček.Stavbu bazénu chce zablokovat šéf opavské buňky ANO Pavel Juříček.Autor: Region / Petr Dušek

„Jinde to zvládli postavit za 150 až 200 milionů. Jedinou výjimkou je Mladá Boleslav, která má aquapark za 250 milionů. Nevíme, proč by se Opava měla pouštět do takového megalomanského projektu. Jsme odhodláni celou záležitost zablokovat. Nechceme, aby se to začalo realizovat,“ komentoval šéf opavské buňky ANO Pavel Juříček, jenž by nejraději za sumu pohybující se okolo 10 milionů opravil vanu současného městského bazénu a během následujících dvou nebo tří let by pečlivě sestavil projekt, který by městu lépe vyhovoval.

Loni přitom zveřejnil svou verzi, jak zrekonstruovat stávající opavský bazén. Souhlasí s ním i další členové Osmičky.

„Jedná se o největší investici v Opavě. Chybí debata a celé je to špatně uchopeno. Souhlas s takovým projektem se musí vyjednávat napříč politickým spektrem v zastupitelstvu. K tomu ale nedošlo,“ uvedl Marek Veselý (ODS), jenž kritizuje i podmínky výběrového řízení.

Má za to, že je šité na míru pro konkrétního zhotovitele.

Osmička zároveň oddělila dvě důležité věci. Na jedné straně stojí náklady na stavbu, na té druhé pak částka nutná k provozu nového aquaparku.

Podle města má činit přibližně 17 milionů ročně, dle opozičního uskupení ovšem budou o 8 až 13 milionů vyšší. Současné náklady městského bazénu jsou přitom na 10 milionech.

„Všechny finance půjdou do nového bazénu, na další investice tak v budoucnu nebude prostor ani peníze,“ upozorňoval Tomáš Navrátil, který se má brzy stát novým členem opavského ANO.

Podle členů uskupení opozičních zastupitelů Osmička Tomáše Navrátila (vlevo) a Romeo Doupala (vpravo) nemá projekt nového bazénu žádné vedení.Podle členů uskupení opozičních zastupitelů Osmička Tomáše Navrátila (vlevo) a Romeo Doupala (vpravo) nemá projekt nového bazénu žádné vedení.Autor: Region / Petr Dušek

Další velká výtka Osmičky, která je rozvedena i ve vypracované právní analýze, směřovala ke způsobu vedení projektu.

„Je to diletantismus nejhrubšího zrna. Chybí hledání koncepcí a celé je to šité horkou jehlou. Projekt se chová tak, jako by ho nikdo neřídil. Vedení je nulové. Na něco takového přitom potřebujete obrovský tým lidí. Takhle to vypadá, že někdo vytáhl devět let starý projekt a snaží se ho aplikovat v současnosti,“ komentoval zastupitel Romeo Doupal (ANO) a zastavil se u některých konkrétností:

„Na střechu má být například umístěno 35 tepelných čerpadel. To je naprostý nesmysl. Jejich účinnost je někde na hranici 40 procent. Nabízí se přitom nasazení kogenerační jednotky, které se dnes běžně užívají. Jejich účinnost je nějakých 93 procent.“

Primátor: Věřím, že zakázka je ve prospěch města

Podle opozice předražený projekt, dle vedení města jde o cenově srovnatelnou stavbu. Úvahy o tom, že by projekt výstavby nového bazénu byl šitý na míru konkrétnímu zájemci primátor Opavy Radim Křupala rozhodně odmítá.

Opavský primátor Radim Křupala nesouhlasí s názorem opozice, že projekt nového bazénu nikdo neřídí. „Na danou zakázku jsme si najali mandatáře a já pevně věřím, že podmínky veřejné zakázky nastavil pouze v zájmu města. Úvahy jiným směrem považuji čistě za účelové ve snaze celý projekt zastavit,“ vysvětluje Radim Křupala (ČSSD).Opavský primátor Radim Křupala nesouhlasí s názorem opozice, že projekt nového bazénu nikdo neřídí.Autor: Roman Konečný

Podle představitelů opozičního seskupení Osmička, které provedlo srovnání cen podobně velkých aquaparků v celé České republice, jde o suverénně nejdražší projekt při konfrontaci skupiny zhruba patnácti takových staveb.

Podle primátora se cena opavského projektu při porovnání obestavěného prostoru a vodní plochy pohybuje v obvyklých mezích.

„Každý projekt má svá specifika a jinou užitnou hodnotu, porovnávat proto tyto ceny je velmi obtížné. Byl by nutný podrobný rozbor každé stavby,“ argumentuje Radim Křupala.

Nesouhlasí s tvrzením opozice, že projekt výstavby nového bazénu nikdo neřídí a že je na něm koncepčně hodně věcí špatně.

„Projekt byl od počátku řízen pracovní skupinou, kterou jsem vedl. Dalšími členy jsou kompetentní náměstci a zástupci dotčených odborů,“ oponuje primátor.

Zastupitelstvo na svém zasedání 11. prosince loňského roku dokonce zřídilo komisi, složenou z nezávislých odborníků a členů zastupitelstva napříč politickým spektrem, která dostala za úkol zhodnotit technické parametry projektu v návaznosti na posouzení finanční efektivity.

Členkou komise je také zastupitelka Pavla Brady (Zelená pro Opavu). Potvrdila, že komise se již dvakrát sešla, ale nedostala vůbec šanci se k projektu vyjádřit.

„Rada města totiž spěchala a ještě před koncem roku vyhlásila veřejnou zakázku na výstavbu a v této fázi projekt měnit nelze,“ podotkla Pavla Brady.

Co se týče provozních nákladů bazénu, město je má podle Radima Křupaly vyčísleny ve výši zhruba 17,2 milionu korun ročně. Na řadě bude nyní schvalování smlouvy o dílo.

„Smlouvu o dílo schválí rada města, a to až po uplynutí lhůty pro případné odvolání uchazečů,“ upřesnil primátor Radim Křupala s tím, že termín zahájení stavby nelze v této chvíli přesněji odhadnout.

„Osobně bych byl rád, kdyby se s realizací začalo ještě před letními prázdninami,“ uzavřel Radim Křupala.

Autor: Petr Dušek, Milan Freiberg

14.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/-KA NÁHRADNÍCH DÍLŮ AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Kostka Petr, tel.: 777 587 887 - volejte pouze PO - PÁ 8:00-16:00 hod., e-mail: kostka@transa.cz., Nižší střední odborné vzdělání, dobrá orientace v oblasti autodílů a autopříslušenství, samostatnost, dobrá komunikace, znalost práce na PC, oprávnění řízení vysokozdvižného vozíku vítáno., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Transa spol. s r. o., Krnovská, č.p. 553, 747 07 Opava 7. Informace: Petr Kostka, +420 553 626 464.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 18 500 Kč

Kováři OBSLUHA KOVACÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Jeřábnický průkaz a vazačské osvědčení výhodou,, samostatnost a flexibilita, ochota pracovat ve 3 směnném/nepřetržitém provozu., Pracoviště: Opava. , Náplň práce: obsluhuje indukční ohřev materiálu při kování a kovací lisy, hodnotí činnost systému procesu kování a kvalitu výkovků při výrobě, provádí nastavení hodnot indukčního ohřevu, obsluhuje zdvihací zařízení.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Kalus David tel. 777 307 996, email: top-stavby@seznam.cz., Požadujeme: vyučen v oboru. , Pracoviště: Moravskoslezský kraj.. Pracoviště: David kalus, České školy, č.p. 153, 747 06 Opava 6. Informace: David Kalus, +420 777 307 996.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Koval Oleksii, tel.: 776 383 333 - volejte pouze v pondělí a čtvrtek od 9:00 do 11:00 hod. Nechodit na pracoviště, kontaktní osoba se tam nenachází., Jedná se o krátkodobé zaměstnání do 90 dní. , Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Penlirin s.r.o. - pracoviště opava, Těšínská, č.p. 1006, 746 01 Opava 1. Informace: Oleksii Koval, +420 776 383 333.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Beachvolejbalový Super Cup v Opavě - páteční kvalifikace žen.
65

OBRAZEM: Beachvolejbalový koncert v Opavě je v plném proudu. Podívejte se

Hanácké dožínky. Ilustrační foto

Obce a města regionu ožívají dožínkami

Do opavského babyboxu byla odložena holčička

Krátce po devatenácté hodině byla v pátek 17. srpna do babyboxu, jenž se nachází ve Slezské nemocnici v Opavě, vložena novorozená holčička.

OBRAZEM: Hradec nad Moravicí ožil hudbou, festival je v plném proudu

FOTOGALERIE/ Do své druhé poloviny dnes vstupuje festival Moravské hrady v Hradci nad Moravicí. Včera se brány pro návštěvníky otevřely v 15.30 hodin a jako první se na pódiu představilo trio z Karvinska, kapela Ajdontker, jakožto výherce facebookové talentové soutěže Zahraj si s kapelou na festivalu Hrady CZ.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Tyčkařskou exhibici na Dolňáku ovládl Jan Kudlička

Ročník, který měl možná největší úroveň, proběhl před nedávnem v Opavě. Atletický cirkus, jenž obsahoval i tyčkařskou exhibici s názvem Memoriál dr. Lesáka, se roztočil na Dolním náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT