Jenže tomu tak zanedlouho už být nemusí, protože magistrát v tichosti na svou úřední desku vyvěsil záměr o prodej těchto parcel, kde má investor postavit bytový dům. Ještě před ani ne půl rokem se přitom měla celá městská část Slezanky bourat, ale projekt zkrachoval. Jak to tedy bude s demolicí a proč teď město přichází s prodejem parcel ve vnitrobloku?

Až do 30. listopadu mohou zájemci podávat své nabídky na koupi parcel za Slezankou, minimální cena za metr čtvereční je 7607 korun. Stavět se tady má nový bytový dům. Může se zdát, že s bytovou zástavbou okolo Slezanky se v poslední době tak trochu roztrhl pytel.

Protože právě na místě staré a nevyužité Slezanky, která měla jít k zemi, měly vyrůst historizující bytovky. Odvážný plán města, který počítal s domy inspirovanými předválečnou bytovou výstavbou na Horním náměstí, včetně nového víceúčelového sálu nebo podzemního parkoviště, šel letos v létě k ledu. Kamenem úrazu se stala budova bývalého divadelního klubu, který měl projít rekonstrukcí a jehož součástí měl být právě řečený víceúčelový sál. Klub by se totiž podle projektu musel staticky zajistit, s čímž se původně nepočítalo. A tak se celá akce v podobě demolice Slezanky odložila na neurčito.

Překvapením tak pro mnohé byl nynější záměr radnice na prodej parcel. „Jedná se o blok domů souběžně s domy na Ostrožné ulici, který už před mnoha lety navrhla kancelář re:architekti,“ přiblížil Deníku lokalitu, kde se má stavět, mluvčí města Roman Konečný. Výška nových budov by podle něj musela být limitována předpisy, aby nedošlo k zastínění stávajících domů. „Město pozemky prodává, protože tam historicky bytové domy byly, o bydlení v centru je zájem a příliš mnoho jiných pozemků zde není. Stále se počítá s velkým zastoupením zeleně, není pravda, že se prodává park. Počítáme také se stavbou víceúčelového sálu, podzemního parkoviště a bytových domů nahrazujících Slezanku,“ řekl Konečný. Jednoduše řečeno by tedy kromě bytovek na místě Slezanky byly další i za ní.

Magistrát stále jedná i s vlastníky zbývajících částí Slezanky, protože městu patří jen část od podchodu směrem ke konkatedrále. Ve hře je i to, že by od nich jejich části radnice koupila, a potom tyto pozemky po demolici dále prodala investorovi, který by zde pokračoval ve výstavbě. Co se doprojektování divadelního klubu týká, ani tady není od léta žádný posun. „Probíhají jednání s památkáři, finální rozhodnutí zatím nepadlo,“ dodal mluvčí.

Budova Slezanky s obchody a restauracemi vznikla v Opavě počátkem 70. let 20. století podle návrhu architekta Josefa Krischkeho. V září 2008 město větší část Slezanky odkoupilo za neuvěřitelných 270 milionů korun, tato „transakce“ leží mnohým Opavanům v žaludku dodnes. Od té doby se prakticky každé volební období řeší další využití objektu, všechny vize prodeje, pronájmu i přestavby Slezanky ale zůstaly nerealizovány.