Jednou z typických barev podzimu je oranžová a oranžový byl také víkend v Arboretu Nový Dvůr. Probíhala tam totiž již tradiční akce s příznačným názvem Vyřež/š si svou dýni. A dýně se nejenom dlabaly a zdobily, ale návštěvníci na ně naráželi doslova na každém kroku.

„Jednotlivé ročníky jsou tematicky zaměřeny, letošek se nese ve znamení strašidel. Také jsou k vidění výtvory z dýní žáků základních škol na Opavsku, návštěvníci mohou hlasováním rozhodnout o těch nejpovedenějších," uvedla kurátorka Arboreta Nový Dvůr Kamila Mücková, která se o akci již tradičně stará.

AŽ ČTYŘI TISÍCE SAZENIC DÝNÍ

Příprava zabere zaměstnancům prakticky celý rok. „Na jaře sháníme pozemek, děláme výsevy dýní, bývá to vždy kolem tří až čtyř tisíc rostlin. Poté se o ně pečuje, zajišťuje se okopávka, zálivka a nakonec sběr. Všechny dýně, které jsou tady k vidění, jsou naše výpěstky," doplnila Kamila Mücková.

Hlavní podstatou celé akce však bylo samotné dlabání a zdobení dýní. Lidé si je mohli zakoupit v různých velikostech i tvarech a pod obrovským venkovním stanem z nich nejen děti, ale i dospělí tvořili ty haloweenské. K tomu měli k dispozici nože, lžíce, tavné pistole a nepřeberné množství přírodnin ke zdobení.

Všechny pochopitelně sbírali, chystali a průběžně doplňovali zaměstnanci arboreta. A fantazii se meze rozhodně nekladly, některé dýně vypadaly opravdu hrůzostrašně, jiné zase rozdávaly úsměvy na všechny strany.

O oblíbenosti celé akce svědčil třeba fakt, že kdo do arboreta přijel v sobotu kolem třetí odpoledne, měl velký problém vůbec zaparkovat.

„Jezdíme sem každoročně, je to velmi povedené. Kromě toho tady potkám řadu přátel a známých. O dlabání dýně se stará dcera, která studuje první ročník zemědělské školy v Opavě. I tam se o akci dost mluvilo," poznamenala Gábina Beierová ze Stěbořic.

Spolu s neteří přijela do arboreta také Bronislava Chřibková z Opavy. „Jsme tady poprvé a myslím, že určitě ne naposledy. Je tu skvělá atmosféra, děti i dospělí se perfektně baví. Musím vyzdvihnout také krásnou výzdobu arboreta." Ta spolu s loučemi lemovala trasu večerního lampionového průvodu.