Ačkoli podle kalendáře by mělo jaro vládnout už téměř dva měsíce, počasí minulých týdnů tomu příliš nenasvědčovalo. I proto musela být jedna z tradičních akcí, které v Arboretu Nový Dvůr pořádají, a sice Vítání jara, odložena až na uplynulý víkend.

A plné parkoviště po příjezdu k areálu dávalo tušit, že ani tentokrát na ni návštěvníci nezanevřou.

Jedenáctá dopolední se po oba víkendové dny nesla ve znamení komentované prohlídky. Lidé se tak mohli projít parkem za doprovodu dendrologa Miroslava Franka. A obdivovat mohli třeba začínající rozkvět rododendronů. Mimochodem Arboretum Nový Dvůr se může pyšnit největší sbírkou rododendronů nebo chcete-li pěnišníků či azalek v Česku.

Kdo chtěl kromě přírody samotné nasát i vůni kulturního zážitku, nenechal si ujít vystoupení Karla Kostery a jeho sborů pěveckého ze Stěbořic, opavského chlapeckého sboru Základní školy Vrchní a sboru z Církevní základní školy sv. Ludmily v Jaktaři.

Než Karel Kostera zasedl ke klávesám, krátce promluvil k publiku. „Doufám, že nezačne pršet. A jestli jo, no tak vám zazpíváme Prší, prší," zavtipkoval. Koncert se totiž odehrával pod širým nebem, které odpoledne začaly halit mraky. Nakonec z něj však nespadla ani kapka.

To jistě ocenili nejen zpěváci a zpěvačky, ale i nejmenší návštěvníci arboreta, pro které byla připravena speciální soutěžní hra. „Vítání jara je už takovou naší tradiční akcí. Snažíme se ji dělat i pro děti, mohou si zahrát hry, které nejsou až tak známé. Především aby si také užily trochu přírody a nebyly jen doma u počítače," vysvětlila kurátorka novodvorského arboreta Šárka Zemková.

Ona sama měla na starosti stanoviště, kde děti poznávaly zvířata a rostliny. Kromě toho si ale mohly zasoutěžit třeba v kuželkách, petangu a dalších zajímavých činnostech. Po návštěvě všech stanovišť si vybraly odměnu. Nechyběli ani regionální prodejci se svými výrobky a mnozí ocenili také dobroty z grilu, čepované pivo a další nápoje a pochutiny.

A kdo bude mít chuť, určitě může do arboreta vyrazit i na nějakou z příštích akcí. Nabízí se například ta červnová, kdy se v parku začnou líhnout exotičtí motýli. Jejich kouzlo budou návštěvníci moci obdivovat po celý červen. Anebo se do parku zastavte jen tak odpočinout si od ruchu všedních dní.