A protože nové vedení opavského magistrátu vzešlé z loňských komunálních voleb do svých funkcí nastoupilo 23. listopadu 2010, končí mu sto dní hájení zítra, tedy ve středu 2. března 2011. Čím se za tu dobu nejvíce zviditelnilo?

Podle rčení peníze až na prvním místě vše začalo právě jimi. Poté, co noví radní otevřeli městskou pokladnu, zjistili, že je nejen prázdná, ale po předchozím vedení města i půlmiliardově zadlužená. A tak začali sahat do peněženek Opavanů.

Nejdříve zdražili poplatky za odpad, současně s nimi i poplatky za psí miláčky, ke slonům ubytovaným v sousední Ostravě však byli vlídnější. Poslali jim dárek ve výši padesáti tisíc korun, protože to je podle jejich názoru pro Opavu dobrý způsob reklamy. Zdražili také některé jízdenky městské hromadné dopravy, čímž si jim podařilo rozhněvat mnohé důchodce.

A peníze ještě jednou: město i nadále jede v režimu rozpočtového provizoria, seriózní rozpočet by měli zastupitelé přijmout v příštích týdnech.

Nové vedení se také zaměřilo na hospodaření problematické Opavské kulturní organizace (OKO), kde kontrola zjistila tak závažné nedostatky, že se na Hlásce začalo mluvit o možném trestním oznámení. Jak to dopadlo? „Zatím můžeme uvést jen to, že se vedení stále seznamuje s výsledky kontroly. Čekáme rovněž na stanoviska odboru kontroly a odboru právního,“ uvedla k tomu náměstkyně primátora Pavla Brady (SOS).

Mezitím k ulehčení všech rezignovala na svou funkci ředitelka OKO Irena Šindlerová, úzce spjatá s ODS a bývalým primátorem Zbyňkem Stanjurou (ODS). Její manžel Jan Šindler, který za Stanjury zastával post „mlčícího“ tiskového mluvčího, byl odsunut do pozadí a doplňuje nyní zanedbanou kroniku města Opavy. Z funkce odešel rovněž kontroverzní ředitel Richard Szotkowski, který proslul několika aférami.

Na radnici naopak přibyl nový tiskový mluvčí, bývalý novinář Milan Freiberg, který výrazně zlepšil komunikaci radnice s médii. Byl však externista, od dnešního dne je na základě výběrového řízení novou tiskovou mluvčí Lada Dobrovolná, kterou Hláska přebrala hlučínské radnici. Noví šéfové radnice rovněž splnili slib týkající se lepší komunikace s veřejností a zavedli veřejná setkání s obyvateli města nazvaná Otevřená radnice.

Zde se například poprvé a mimo jiné hovořilo o soše Špiona na Dolním náměstí, který mnohým Opavanům leží v žaludku. Podstatné však je, že tento krasavec s nosem namířeným k radnici stál 900 000 korun, nicméně jako každý kovový předmět začíná rezivět, nemluvě o dírách, které se v něm již objevily.

Svého času sloužily útroby Špiona také jako postel pro jednoho studenta bez přístřeší. Téma Špiona uzavřeme výrokem náměstka Daniela Žídka (ČSSD), který řekl, že do deseti let se Špion vyřeší sám.

Po této soše přišla na řadu další zajímavá věc: radní přitlačili na pilu a začali plánovat výměny lidí ve firmách, v nichž má město majetkovou účast. S tím souvisí i další zpráva: náměstkyně Pavla Brady chce do představenstva Slezského fotbalového klubu Opava. Mnohé fanoušky a některé funkcionáře nejdříve první žena v opavském fotbalu šokovala, nyní se zdá, že to „skousli“. Nic jiného jim ostatně nezbývá.

Mezi tím vším se odehrála dvě zastupitelstva. Byla dlouhá a poučná. Tolik let v Opavě vládnoucí ODS se náhle ocitla v zadních řadách, a protože nejspíš ještě „nerozdýchala“ volební porážku, tak se na jednáních předváděla v obstrukcích přesně v mezích zákona.

Tomu nováčci, především z řad SOS, až na výjimky bezmocně přihlíželi. Na jejich obranu lze uvést pouze jediné: většina z nich je v politice naprostými nováčky. Nicméně stodenní doba hájení jim končí. A to zítra, ve středu 2. března 2011.