Je libo koňské maso? Pokud ano, nic hrozného se neděje. Koňské maso není škodlivé a v naší zemi se prodává celkem běžně. Problém je, když nemáte ani tušení, že ho konzumujete. Když věříte výrobci, který na obalu uvádí, že jíte například lasagne s hovězím. Jenže místo hovězího je tam konina.

To je nyní aktuální případ dvou šarží zmrazených výrobků Nowaco Lasagne Bolognese. Jedná se o těstoviny v rajské omáčce plněné masem v čtyřsetgramovém balení. Doba minimální trvanlivosti je do 18. října 2013 a 24. února 2014. Dvě šarže těchto lasagne s koninou pocházející z Lucemburska se dostaly do Česka.

Odhalili to pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), když po analýze DNA objevili v tomto mraženém jídle koňské maso. Média o tom ve středu informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Oba vzorky inspekce odebrala v plzeňském Tescu a ihned nařídila prodejci, aby klamavě označené výrobky neprodleně stáhnul ze své tržní sítě.

„Prokáže-li laboratorní analýza přítomnost koňského masa ve výrobku a tato složka není označena na obalu potraviny v souladu s požadavky potravinářského práva, jedná se o delikt s právní kvalifikací klamání spotřebitele," doplnil Pavel Kopřiva s tím, že zákon v tomto případě umožňuje uložit sankci do výše tří milionů korun.

Naše redakce kontaktovala ředitele Nowaco, s.r.o. Opava Jana Vilímce. „Při prvních informacích jsme to sami okamžitě stáhli," uvedl ředitel Vilímec a odkázal nás na oficiální vyjádření firmy. To poskytl Jan Tajovský, ředitel prodeje společnosti Bidvest Czech Republic s.r.o., která potraviny pod značkou NOWACO do českých obchodů distribuuje.

Tajovský hned v úvodu Vilímcova slova o stažení Lasagne Bolognese 400g Nowaco z prodejní sítě potvrdil. „Jde o šarže výrobků, které nebyly předmětem rychlého varování RASFF (neboli Rapid Alert System for Food and Feed je systém sloužící k oznamování přímého nebo nepřímého rizika pro lidské zdraví pocházejícího z potraviny nebo krmiva), ale byly do České republiky dovezeny před vypuknutím aféry s koňským masem. Celkem jsme dovezli do České republiky 3648 kartonů od těchto dvou šarží a ke dnešnímu dni máme 557 kartonů skladem. Po vypuknutí aféry jsme již žádné zboží do České republiky nedovezli," konstatoval Tajovský a zdůraznil, že důvodem stažení je rozpor ve složení výrobku, nikoli jeho zdravotní závadnost.

Od lucemburského výrobce firma Bidvest odebírala pouze tento jeden výrobek. Ostatní mražená hotová jídla NOWACO si společnost Bidvest vyrábí sama ve své továrně v Opavě, a to především z českých kontrolovaných surovin. „Celá situace nás velmi mrzí a podvodné jednání lucemburského výrobce, které se dotklo mnoha evropských zemí a prodejců, již řešíme právní cestou. Všem našim zákazníkům se za vzniklé problémy omlouváme," pokračoval ředitel Tajovský.

Zuzana Urbánková

Kdo je Bidvest a co má společného s Nowacem?

V celém případu se opakují zejména dvě jména, a to Bidvest a Nowaco. Kdo je ale kdo a co mají společného? Odpověď zní, že všechno. Začněme Nowacem. Tato společnost má v Česku zastoupení od roku 1990. V roce 1997 poté odkoupila Mrazírny Opava, největšího výrobce zmrazených potravin a zmrzliny v České republice. V roce 2009 poté přichází u společnosti ke vstupu strategického partnera, jímž nebyl nikdo jiný, než jihoafrická firma Bidvest.

Konečně vloni pak došlo ke změně názvu skupiny Nowaco na Bidvest. Jak je tedy zřejmé, nejedná se o dva rozdílné subjekty, jak by se mohlo zdát, ale pouze o jedinou společnost Bidvest Czech Republic, která pod sebou sdružuje mimo jiné i značku Nowaco. Společnost je v současnosti údajně největším distributorem mražených, chlazených a čerstvých potravin i nepotravinářského zboží v ČR.

Nadnárodní skupina Bidvest je pak navíc i největším distributorem do gastronomie mimo Spojených států amerických.

Tomáš Pustka