Posílat led zrovna na Pustevny může leckomu přijít jako nošení dříví do lesa. Ledové bloky zde ale v průběhu posledních šestnácti let mají zvláštní poslání. Jsou totiž hlavním materiálem, z něhož se tvoří sochy v rámci sympozia Sněhové království. To začalo už minulý týden a potrvá až do neděle 26. ledna.
„S opavskou společností Nowaco spolupracujeme asi od roku 2008. Z dvaceti tun ledu bylo vyrobeno celkem dvě stě čtyřicet bloků," uvedl Miroslav Hrabal, který společně se svou manželkou Dagmar už šestnáct let organizuje toto speciální ledové sochařské sympozium.
Zatímco v minulých letech musel být náklad kamionů i dvakrát překládán, letos pořadatelům hrálo do karet paradoxně teplé počasí. Přírodní i umělý sníh na Pustevnách chyběl: „Pokud je sníh, tak kamiony zastaví pod kopcem a náklad je nahoru vyvážen menšími nákladními vozy. Tentokrát nám však nepříznivé sněhové podmínky situaci nekomplikovaly a kamiony mohly vyjet až na kopec."
Led se vyrábí měsíc dopředu
Hlavní organizátoři celé akce ví, že led je nutno objednat s dostatečným časovým předstihem. Žádanka do Nowaca putovala už 10. prosince. „Dvacet tun ledu samozřejmě nelze vyrobit najednou. Dělalo se to v pěti várkách. Led je podchlazován na minus pětadvacet stupňů. Vzhledem k teplému počasí se náklad převážel až na poslední chvíli. Do té doby byl v úschově opavských mrazíren," poznamenal Miroslav Hrabal.
V letošním roce zásilku převážely v mrazicích skříních, aby se uchovala jejich stabilní teplota. „Cesta naštěstí není kdovíjak dlouhá. Z Opavy do Pusteven dojedou zhruba do dvou hodin. Na kopci je led za další dvě hodiny. Třeba předloni jsme nemuseli využívat takzvaný skříňák, ale jelo se kamionem, který byl klasicky zaplachtovaný," uvedl.
Sochy vydrží poměrně dlouho
Sochy vystavené v Ledové galerii, což je vlastně speciálně upravený stan, mají poměrně dlouhou trvanlivost. Led zchlazený na minus pětadvacet stupňů vydrží celkem dlouho, a to i v klimaticky nepříznivých podmínkách.
„Máme vyzkoušeno, že při osmi stupních dokážeme bloky ledu poslepovat. Následná výdrž je přibližně čtrnáct dnů. V naší galerii je navíc teplota o několik stupňů nižší," mínil jeden z hlavních organizátorů šestnáctého ročníku sympozia Sněhové království. Miroslav Hrabal a jeho manželka Dagmar před nedávnem vystoupili jako hosté pořadu Dobré ráno. Na ukázku se rozhodli vyrobit mrože.
„Vyráběli jsme ho naostro. Socha poté zůstala asi v sedmi stupních. Byla pod ní nádoba. Měli jsme k dispozici led, který tvořilo osmdesát litrů vody. Jestli po jednom dni ztratil pět litrů, je to moc. Zamrazení na minus pětadvacet stupňů dělá své," popisoval Miroslav Hrabal.
S ledem se dá i v plusových teplotách velice dobře pracovat. „V jádru ledového bloku je zmíněných minus pětadvacet. Na povrchu trochu taje a drží se zde teplota okolo jednoho stupně. To však jen do hloubky několika milimetrů," poznamenal.
Výstava potrvá do 26. ledna
Pokud byste se ještě chtěli podívat, jak nevšední ledové sochy vypadají zblízka, minimálně v dalších dvou týdnech budete mít možnost. Odborná porota už o uplynulém víkendu vybrala vítěze sympozia, kterým se stala Čapí žena od Petra Fridricha a Milana Zadražila. Stejné dílo bodovalo i mezi sochařskými týmy.
Diváckou cenu získal Trůn od Dagmar Hrabalové, Ondřeje Procházky a Tomáše Arnošta.
Jak už bylo zmíněno, výstava probíhá až do neděle 26. ledna. O nadcházející sobotě 18. ledna přibude osm nových sněhových soch. Uskuteční se také speciální soutěž pro děti základních škol. Program startuje v 10 a končí v 16 hodin. Stejně to bude i den poté. Návštěvníci se do oblíbeného střediska Pustevny mohou vydat pěšky anebo naskočit na lanovku.
Petr Dušek