„Poslední dobou se neustále řeší otázka restitucí církevních majetků. Chtěla bych vědět, zda se podobné spory mezi církví a státem vedou také v Moravskoslezském kraji a také jestli jsou nějaké problematické majetky přímo na Opavsku. A které případy jsou nejvýznamnější?“ ptá se.

Na otázku odpovídá tiskový mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda: „Biskupství ostravsko-opavské má z devětadevadesáti procent zpracován seznam historického majetku na evidenční stav k roku 1948, který církevním subjektům na území diecéze patřil v roce 1948.

Co bude předmětem případných restitučních nároků, však vyplyne až z příslušného zákona, pokud bude v této věci Parlamentem České republiky přijat. A tento zákon dosud přijat nebyl. Vzhledem k výše uvedenému není proto zatím možné se vyjadřovat ke konkrétním položkám, které budou církevní subjekty na území ostravsko-opavské diecéze v této souvislosti případně požadovat.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: martin.kus@denik.cz, nebo tomas.pustka@denik.cz.