První vlna projektu, jehož cílem je podpora zručnosti a představivosti dětí, probíhá celkem v deseti mateřských školách. Přiblížení polytechnického vzdělávání je určeno právě malým dětem, které se ve svém věku s velkým zájmem seznamují se vším, co jim okolní svět nabízí.

Jeden takový pracovní stůl získala například i Mateřská škola Opava, 17. listopadu. Ředitelka školky Lenka Radová sdělila, že se děti ze třídy Motýlků na ponk moc těšily. Její zástupkyně Lenka Petrásková souhlasí.

„Žáčci se celí nadšení pustili do zatloukání hřebíků a dalších činností,“ doplnila Petrásková.

Realizátorem a koordinátorem projektu je Okresní hospodářská komora Opava (OHK Opava), která hledá partnery právě mezi místními firmami. Jednatelka Slezských staveb Opava, ale především členka představenstva OHK Opava Kateřina Krejčí uvedla, jak funguje výběr obdarovaných školek.

„V případě, že se nám podaří sponzora najít si daná společnost může sama říct, do které školky ponk dodá, nebo jí nějakou doporučíme, o jejíž zájmu víme díky Místním akčním skupinám Opavsko a Hlučínsko,“ informovala Krejčí.

Výrobu samotných ponků si vzali na starosti studenti Středního odborného učiliště stavebního v Opavě. „Nářadí k pracovním stolům dodává za zvýhodněné ceny velkoobchodní společnost se zaměřením na dílnu, stavbu, zahradu a sanitární techniku,“ doplnila Krejčí.

O ponky má nyní velký zájem řada mateřských škol v Opavě a okolí. S již dodanými se ve školkách s nadšením pracuje. Děti si tak mohou vyzkoušet, co vše obnáší například práce se dřevem. V následující vlně se plánuje předat minimálně stejné množství ponků jako nyní.