VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O pronájmy Slezanky se radniční úředníci nestarají, najali si člověka zvenčí

Opava - Na počátku všeho byl inzerát v radniční únorové Hlásce, v němž město Opava dává na vědomí, že pronajme prostory ve svém nově nabytém majetku, ve Slezance. Zájemci se podle inzerátu mohou hlásit u Eduarda Oleckého.

26.2.2010 1
SDÍLEJ:

Tato fotografie zhruba znázorňuje, která část Slezanky je v majetku města a kterou vlastní jiní.Foto: DENÍK / Lucie Orbanová

Tedy toho muže, který se dlouhá léta ve službách předchozího majitele Slezanky Jiřího Škamrady staral o chod celého objektu. Nabízí se otázka, proč si radniční úředníci nespravují Slezanku sami a jak Hláska ze svého rozpočtu Oleckého za jeho služby odměňuje.

Vedoucí oddělení správy a evidence budov odboru majetku Pavel Vltavský tvrdí, že Olecký nedostává odměnu přímou, ale má ponížený nájem. Do podrobností však jít nechtěl.

„Slezanka je velká provozní budova a vyžaduje dennodenní přítomnost člověka, který se stará o rozsáhlou agendu a provozní záležitosti přímo na místě. Vzhledem k dosavadnímu bezproblémovému chodu celého areálu město v této chvíli zachovává model provozu, který se v minulosti osvědčil,“ argumentoval Vltavský.

Podle jeho slov není Olecký zaměstnancem Hlásky. „Naopak dle smlouvy platí městu nájem za objekt Slezanky ve výši, která několikanásobně převyšuje cenu za metr čtvereční nájmu ve vztahu k cenám, za které město běžně pronajímá nebytové prostory ve svých objektech v centru města.

Tento nájem je realizován prostřednictvím podnájemních smluv,“ pokračoval Vltavský a podotkl, že město se s odkoupením Slezanky stalo i právním nástupcem ve smluvních vztazích s ní spojených.

„Změna vlastnictví není právním důvodem pro vypovězení smlouvy. Přesto jsme s panem Oleckým ukončili dohodou původní smlouvu a město v současnosti připravilo novou Smlouvu o nájmu nemovitostí, která již bude uzavřena mezi současným vlastníkem jako pronajímatelem a panem Oleckým jako nájemcem,“ dodal Vltavský.

Olecký má nově kancelář v objektu města na adrese Horní náměstí 47. Pro úplnost dodáváme, že odbor majetku města má 16 pracovníků včetně vedoucího odboru, přičemž oddělení správy a evidence budov má 7 pracovníků.

Proč nemůže činnost za Oleckého vykonávat někdo z nich, na to Vltavský neodpověděl s odůvodněním, že odpověď na takovou otázku není v jeho kompetenci.

Eduard Olecký: Za tu almužnu dám asi výpověď

Redakce položila na toto téma pár otázek také Eduardu Oleckému. Třebaže s námi ze začátku příliš komunikovat nechtěl, poté přece jen odpověděl.

Dostáváte za tuto svou práci pro Hlásku finanční odměnu?

Ale po tom vám nic není.

Já se neptám na výši možné odměny, ptám se, zda vám Hláska platí. Jde o peníze z rozpočtu města.

Samozřejmě že to je smluvně ošetřeno.

Tomu se dá rozumět jedině tak, že vás radnice samozřejmě platí.

Prosím vás, za tu almužnu dám nejspíš výpověď.

Mě na celé té věci zajímá především to, proč Hláska na jedné straně propouští v rámci úspor přebytečné úředníky a na druhé straně najímá člověka na činnost, kterou by mohl vykonávat někdo z nich.

Podívejte se, já ve Slezance dělám šestnáct, sedmnáct let. Když skončím já, mohou odejít i stávající nájemníci. Já jim zachraňuji kůži i jejich peníze.

Zuzana Urbánková

Řekli mi, že Slezanka bude v pronájmu pět let, tvrdí žena

O Slezanku, která je nyní v majetku města, je zájem. Konkrétně pak o pronájmy prostor v přízemí a prvním patře. Alespoň to redakci řekl Eduard Olecký, který má pronájmy Slezanky na starosti. Více však redakci sdělit odmítl.

Sdílnější byl však k ženě, která měla o pronájem Slezanky skutečně zájem. „Pan Olecký mi řekl, že smlouva by byla do konce roku a pak je oboustranná šestiměsíční výpovědní lhůta.

Nejvíc mě ale zarazilo, když řekl, že počítá s tím, že se to bude moci pronajmout tak na pět let,“ zmínila Opavanka, která nechce vystoupit z anonymity.

Jak podotkla, Olecký ji upozornil také na to, že tam nemůže být například prodej erotických potřeb. „Když jsem se zeptala, jak vysoký je nájem, řekl mi, ať mu dám návrh a že mi řekne, jestli je to únosné.

Veronika Schindlerová

26.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční zápas Slezského FC Opava. Ilustrační foto.

Připravuje se tradiční vánoční utkání SFC

David Galvas

David Galvas: K trénování se chci ještě vrátit

Zastupitelé Vítkova a Hlučína v tomto týdnu zasednou

Koupě pivovaru, navýšení dotace na veřejné osvětlení, nabídka nepotřebného majetku od Mateřské školy Vítkov či majetkoprávní záležitosti.

Maraton psaní dopisů zavítá do OC Breda

/POZVÁNKA/ Nespravedlivě stíhaní, věznění nebo týraní budou mít ode dneška, úterý 12. prosince, své zastánce také v Opavě.

Václav Bujnoch: Nesměli jsme si dovolit podcenění

/ROZHOVOR/ Jihočeská mise v podání opavských basketbalistů dopadla výborně. Slezané splnili roli favorita a domácí Jindřichův Hradec porazili 96:86. Patnácti body se zaskvěl čtyřiadvacetiletý křídelník Václav Bujnoch.

Zastupitelé rozhodli o rozpočtu a novém bazénu

Nový bazén, rozpočet nebo například výstavba penzionu pro seniory. O tom rozhodli opavští zastupitelé na své pondělní schůzi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT