V minulém týdnu odstartoval již tradiční samosběr ovoce v Ovocné školce, která se nachází v opavské Olomoucké ulici. Zájemci si mohou pro drobné plody chodit od pondělí do pátku vždy od osmi do jedenácti hodin dopoledne, za kilo zaplatí padesát korun.

„Jsem moc ráda, že zde máme tu možnost, vlastní zahrádkou neoplývám a ovoce koupené v supermarketu není ono. Z nasbíraných malin připravuji nejčastěji marmeládu a z rybízu pak šťávu, vše dělám s láskou pro svá vnoučata,“ uvedla Marta Koláčková z Opavy.

Ačkoliv úroda malin není letos zrovna největší, lidé chodí neustále, sbírají si do malých mističek, ale i velkých kýblů. Vše záleží na šikovnosti jednotlivých sběračů.

„Je opravdu velké sucho, takže nám dozrálé maliny začaly schnout přímo na keři, museli jsme proto namontovat zavlažovací systém a maliny poléváme přes celou noc a následně i během dne,“ sdělil Jan Weiss ze Školního statku Opava.

Do příštího roku navíc plánují rozšíření maliniště. „Protože je popularita samosběrů veliká, tak vysadíme další keře a zkusíme přidat i borůvky,“ pokračoval Weiss.

V minulých letech prodávali také takzvané zeleninové bedýnky plné různých druhů zeleniny, kterou vypěstovali přímo na statku.

„Letos jsme od toho upustili, pracovali jsme na jiných projektech a přiznávám, že jsou na to potřeba lidi navíc, které momentálně nemáme. Samozřejmě si ale zájemci mohou po sběru ovoce ještě zakoupit i zeleninu, kterou máme k prodeji předpřipravenou,“ uzavřel zahradník Jan Weiss.