Zájemců o studium učňovských oborů máme dostatek. Alespoň nám to včera sdělil ředitel Střední školy technické v Opavě na Kolofíkově nábřeží Jaroslav Burda. „Největší zájem je o čtyřletý maturitní obor mechanik seřizovač a o tříletý učební obor obráběč kovů,“ konstatoval Jaroslav Burda s tím, že na opačném konci pomyslného žebříčku popularity stojí převážně takzvané elektroobory.

„Naše škola samozřejmě spolupracuje s několika opavskými firmami, především strojírenského zaměření. Tato spolupráce je přímo žádoucí. Studenti se zde zaučí a často ve firmách zůstávají zaměstnáni i po svém absolutoriu,“ řekl nám Jaroslav Burda. K firmám, v nichž jednotliví učni opavské Střední školy technické získávají praktické zkušenosti, patří například Ostroj, Ferram, Ganeko, Arako a mnohé další.

Kromě vyloženě technických oborů nabízí Střední škola technická v Opavě rovněž vzdělávání ve směrech kuchařských prací či šití oděvů. Na otázku týkající se otevření vlastních firemních oborů nebo dokonce vlastních firemních učilišť, odpověděl ředitel Jaroslav Burda takto: „Firmy nám mohou být vděčné. Kdyby nebylo nás, neměly by teď žádné kvalifikované zaměstnance. Myslím si, že je to jen momentální záležitost.“

Také Střední odborné učiliště stavební v Opavě na ulici Boženy Němcové spolupracuje s několika odbornými regionálními firmami. V rámci tříletého učebního oboru instalatér navázalo učiliště kontakty s realizačními firmami a Cechem topenářů a instalatérů ČR. Jejich prostřednictvím pak došlo k rozvoji vzdělávání učňů instalatérského oboru v tomto školním roce.

Rovněž se učni mohli zúčastnit prezentace firem GRUNDFOS a Hungarian Copper Promotion Centre Budapest. První z nich se zabývá čerpací technikou a druhá se zaměřuje na podlahové vytápění v mědi. Absolventi Středního odborného učiliště stavebního většinou najdou uplatnění ve svém oboru. Mimořádnému zájmu, a to ze strany studentů i zaměstnavatelů, se těší učební obor pokrývač, který je pro celý region severní Moravy a Slezska jediný právě zde v Opavě.

O samotné firemní učiliště by stál největší opavský strojírenský podnik Ostroj, jenž kdysi svou vlastní školu už měl. „Pokud nám to zákon umožní, budeme mít rozhodně zájem. Spojení učňovského školství s firmou bude v budoucnu jedna z cest, po kterých se velké strojírenské firmy budou muset vydat. V zahraničí to funguje a naše vedení se s tím při výjezdech do zahraničí už seznamuje,“ potvrdila nám to Alena Ohnhäuserová, vedoucí odboru Lidské zdroje.

Nový učební či studijní obor by měl v Opavě vzniknout pod záštitou farmaceutické firmy TEVA-IVAX. „Plánujeme tak navázat na doby, kdy v Olomouci existoval farmaceutický učební obor, vytvořený přímo pro potřeby tehdejšího podniku Galena,“ zmínila manažerka společnosti TEVA-IVAX v oblasti lidských zdrojů Blanka Rinasová. Jednou z oslovených škol měla být i Střední škola technická v Opavě. Ředitel této školy Jaroslav Burda by měl o případnou spolupráci zájem. „Společnost IVAX bude potřebovat pracovní sílu a bude se muset obracet i do jiných sfér, než je ta chemická. Mělo by se jednat nejen o vytvoření učebního nebo studijního oboru, ale také třeba o možnosti rekvalifikací pro naše absolventy,“ uvedl Jaroslav Burda.