Čekání na banány a občanky

První z nás se na oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů opavské radnice na Krnovské ulici vydal minulé pondělí, v den, kdy jsme naše noviny na titulní straně otevírali článkem nazvaným Je konec frontám na magistrátu? Šlo o skutečnost, že zde začaly fungovat dvě nové fotokabiny, které na své náklady pořídilo město. To mělo znamenat v důsledku rychlejší obsluhování klientů.

I proto se úřední hodiny na magistrátu vrátily tímto dnem do starých běžných kolejí. Kdo se však domníval, že jen přijde a takřka hned bude odbaven, šeredně se mýlil. Už při příchodu před půl osmou ráno značila fronta lidí začínající ve druhém patře a končící téměř u vchodu do budovy, že tak jednoduché to zase nebude.

„Co se změnilo? Kdysi jsme stávali hodiny fronty na banány a teď zase musíme vystát řady na občanky," nechala se slyšet dáma ve středním věku a decentním oblečení, kterou evidentně čekání deptalo.

Opava: někteří seděli na schodišti

Závistivé pohledy některých lidí v řadě na osobní doklady zaměřené na „minifrontu" k automatu na pořadové lístky na registr vozidel vypovídal o zoufalství.

Až přesně úderem osmé hodiny se konečně had pomalu rozpohyboval. Zapnuly se automaty a mohly se odebírat lístky. Čím později se člověk ke stroji dostal, tím skleslejší byl jeho pohled na číslice značící, kdy se dostane na řadu. V našem případě bylo štěstí, že většina lidí mířila pro pas.

Pro žádost o občanku jsme byli „už" sedmnáctí v pořadí. Židle na chodbě byly obsazeny během minuty, zbylí lidé postávali, přešlapovali na místě, nebo vzali zavděk studeným schodištěm.

Po několika hodinách to přišlo. Vyvolávací systém ukázal naše číslo. Na oddělení ztracených či odcizených dokladů vše trvalo něco přes deset minut. Naštěstí zdejší úřednice, ačkoli úsměv pravděpodobně zapomněla doma, vyřídila vše potřebné, a to včetně žádosti o nový doklad.

Čekat na zavolání do klasického oddělení žádostí by totiž znamenalo minimálně další ztracené hodiny, a to přesto, že lístek už od rána tkvěl v našich rukou. Zlepšila se tedy zdejší situace? Pokud ano, nedá se říci, že je to bůhvíjaká výhra.

Ve Vítkově bez čekání

Druhý z nás už byl poučen víc. Pro novou občanku vyrazil na opavský magistrát již před čtrnácti dny a…narazil. Chodba radničního úřadu na Krnovské ulici byla plná. Bylo krátce po dvanácté hodině a automat nové lístky už nevydával. Bylo plno až do večera.

To byl důvod, proč se ten druhý z nás také minulé pondělí vydal pro novou občanku na oddělení správních činností do Vítkova. Krátce po polední přestávce zde nebyl vůbec nikdo.

Vlídná a ochotná úřednice udělala vše potřebné, vypsala žádost, udělala fotografii a řekla, že do tří týdnů až měsíce si lze pro novou občanku přijít. „Přijdete k nám do Vítkova, nebo si pro ni půjdete do Opavy?"zeptala se. Představa čekání ve frontě na opavském magistrátu dala opět zelenou Vítkovu.

Čekání: Opava hodiny, Vítkov minuty

Konečné resumé: Zatímco jeden z nás minulé pondělí na opavské radnici strávil čekáním dobu od 7.20 do 11.00 hodin, druhý ve Vítkově byl hotov zhruba za 20 minut. Tato doba mohla ale být ještě kratší, prodloužila se však kvůli několika pokusům o další a další fotografie. Všechny snímky totiž u fotografované vzbudily upřímné zděšení, za což úřednice samozřejmě nemohla. Vyhovět se však opravdu snažila.

Nutno dodat, že zatímco prvnímu z nás cesta na opavský úřad a zpět trvala zhruba čtvrt hodiny, cesta do Vítkova a zpět přibližně 45 minut. Připočíst je nutno i náklady na benzín.

Tak a nyní si, vážení čtenáři, vyberte, která alternativa je pro vás lepší.