„K titulu náleží finanční odměna ve výši až dva miliony korun od Ministerstva pro místní rozvoj a vůz ŠKODA OCTAVIA COMBI G-TEC na dva roky zdarma,“ řekl Vilém Frček z odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj.

„V květnu a červnu budou probíhat krajská kola. Všechny přihlášené obce budou navštíveny krajskou hodnotitelskou komisí. V čase, který jim bude určený, mohou obce prezentovat jejich realizované i plánované projekty, tradiční akce, které pořádají, společenský život, jež zpestřuje celý jejich kalendářní rok a mnohé další,“ podotkl Vilém Frček a doplnil, že vítězové krajských kol postupují do celostátního kola, které se uskuteční první zářijový týden.

„Vítěz celostátního kola a nositel titulu Vesnice roku 2018 bude vyhlášen 15. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích,“ dodal. Například Bolatice se pustí do boje o prestižní titul už počtvrté.

„V roce 1999 a 2008 jsme naši účast proměnili v získání Zlaté stuhy, tedy 1.místo v Moravskoslezském kraji. Nyní se tedy hlásíme po deseti letech. A v obci se mnoho změnilo. Obec je upravenější, přibylo zde několik nových spolků, organizují se nové akce,“ popisuje starosta Bolatic Herbert Pavera s tím, že lidé v Bolaticích jsou pracovití, aktivní a zapojují se do rozvoje obce.

„A právě to bohatství, které máme v našich občanech, chceme ukázat veřejnosti. Zaslouží si to,“ doplnil.

Co se týká Melče, ta je v soutěži naprostým nováčkem.

„Přihlásili jsme se poprvé. Se zastupiteli jsme se dohodli, že se toho v naší obci hodně změnilo a že máme lidem co nabídnout. Vybudovali jsme zahradu Pod čapím hnízdem, postupně rekonstruujeme bytové domy, stavíme víceúčelové hřiště a mnoho dalšího,“ nechal se slyšet starosta Melče Martin Urbanský.

Další obcí, která by ráda uspěla v soutěži, jsou Šilheřovice.

„Vedla nás k tomu touha po zpětné vazbě ze strany odborníků hodnotící komise. Provedli jsme takovou inventuru všeho, co v obci máme, co se zastupitelům za posledních skoro již třiceti let od Sametu podařilo a rádi si počkáme na ohodnocení, doporučení, stanoviska expertů a tak dále,“ uvedl šilheřovický starosta Radek Kaňa.

Co se týká bruntálského okresu, tam o titul zabojuje Dívčí Hrad, Ryžoviště, Třemešná a Úvalno.