Tak to alespoň vyplynulo z vyjádření představitelů svazu, které v minulých dnech vydali na krajském setkání v Ostravě. V žaludku jim přitom leží nejspíše právě ona zmiňovaná reforma. V praxi to znamená, že se většina věcí, které dříve občané mohli vyřizovat ve svých obcích, tedy například různá povolení apod., nyní bude vykonávat jen v obcích s rozšířenou působností.

Lidé z vesnic by tedy museli skoro kvůli všemu zajíždět mnohdy až kilometry daleko. Také pravděpodobně hrozí, že kvůli možné přetíženosti těchto míst bude systém kolabovat a zájemci budou čekat na vyřízení své věci i dlouhé hodiny. Od počátku tohoto roku už takto, tedy jen v obcích s rozšířenou působností, funguje vydávání nových elektronických občanských průkazů.

„Lidé tam musí dojíždět, stát fronty, brát si kvůli tomu dovolenou. Předtím to dělaly samy obce, které nabíraly žádosti a bez problémů průkazy vydávaly,“ poukázala na nedostatky systému vedoucí legislativně-právního odboru svazu Ludmila Němcová. Za vším je snaha státu ušetřit. Oponentům se ale jeví tato snaha velice kontraproduktivní a na úkor občanů.

Popularitu si novely nezískaly. Zasahují mimo jiné také do práv měst, jak mohou nakládat se svým majetkem. Kupříkladu jej případně mohou prodávat jen za co nejvyšší nabídku, aniž by byl brán zřetel na to, jaký důsledek to může mít v dlouhodobějším horizontu.

„V danou chvíli sice město utrží o nějakou korunu méně, ale výhledově ten přínos bude mnohem větší. To jsou ale věci, které se velmi těžce dávají na papír a obci velice zužují samosprávnou činnost,“ vysvětlil člen předsednictva svazu a starosta města Vítkova Pavel Smolka.