Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce z Opavska trápí ucpávky v kanalizacích

Města a obce na Opavsku řeší problémy s neukázněnými občany, kteří jsou do kanalizace schopni spláchnout věci, jež tam nepatří.

25.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Novou kanalizaci mají v Ludgeřovicích. Od začátku roku obec do jejího čištění musela investovat částku pohybující se v řádech několik desítek tisíc korun. Pracovníci místních technických služeb mnohdy vytáhnou ven neuvěřitelné předměty. „Stalo se nám, že se tam našel kus lyže. Nevím, jak je možné, aby se tam něco takového dostalo. Jestli to lidé opravdu spláchnou, anebo se to tam dostane jinou cestou," uvedl ludgeřovický starosta Daniel Havlík, který je také náměstkem hejtmana pro dopravu a životní prostředí.

UCPÁVKY SE ŘEŠILY I NA ZASTUPITELSTVU

„Pravidelně čistíme takzvaný Parshallův žlab, který slouží pro měření průtoku vody. Podle stavu zjistíme, zda je něco v nepořádku. Řeší se to nejspíš všude, ale bohužel i u nás se najdou neukáznění občané. Mezi splašky stabilně nacházíme různé utěrky, hadry a kromě lyže jsme narazili také na některé hračky," doplnil čelný představitel Ludgeřovic.

Problémy s neukázněnými občany se probíraly také na pondělním zastupitelstvu v Hradci nad Moravicí. S ucpávkami nové kanalizace se město potýká od jejího spuštění. Zastupitelé se i proto zabývali otázkou, zda je možné mezi místními obyvateli šířit osvětu.

„Celkově máme čtyři přečerpávací stanice. Tři se nachází v Hradci, jedna pak v Brance u Opavy. Každý týden čištíme čerpadla, která se ucpávají. Někdy se k nim musí vyjíždět i o víkendu," popisoval ředitel Technických služeb Hradec nad Moravicí Roman Celta. Právě pracovníci této společnosti mají čištění na starosti.

„Na počítači vidíme současný stav. Pokud je chod čerpadel nepravidelný, signalizuje nám to, že s ním není něco v pořádku a je třeba vyjet na místo. Největší problémy způsobují dětské vlhčené ubrousky. Ty se mohou nasát a nabalují se na ně další odpady. Vznikají tak chuchvalce, s nimiž si čerpadla neporadí," mínil dále. V Hradci se naposledy musely řešit ucpané shybky pod řekou Moravicí.

PROBLÉMY ZPŮSOBUJÍ I OLEJE A TUKY

Značné potíže eviduje také Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK). Kromě vlhčených ubrousků v kanalizačním řadu končí třeba také zátky od lahví, tyčinky do uší či třeba textilie sloužící k úklidu.

SmVaK dále upozorňují, že se zvyšuje také objem nevhodných látek ve vodě, která přichází do jejich čistíren. Komplikace působí zejména oleje a tuky. Sražený tuk může v potrubí vytvořit odolnou ucpávku a zneprůchodnit ho. Do WC by neměly být splachovány ani potraviny a zbytky jídla, které jsou pro hlodavce potravou. Ve stokách se i kvůli tomu mohou nekontrolovatelně přemnožovat.

„Může se to zdát triviální, ale z našeho pohledu jde opravdu o zásadní problém. Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na naši provozní činnost. Látky, které do odpadu nepatří, způsobují technické problémy, proces odkanalizování a čištění prodražují, což má ve svém důsledku dopad na každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění odpadních vod, tedy za stočné," poznamenal generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Autor: Petr Dušek

25.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení