Od dubna už hasiči na Opavsku vyjížděli k pěti desítkám výjezdů, souvisejících s likvidací bodavého hmyzu a také s rojením včel. „Nejvíce zásahů na bodavý hmyz bývá v Moravskoslezském kraji od června do září, každý měsíc kolem dvou až tří stovek. Nejvíce včelích rojů bývá zaznamenáno v červnu a v září, o prázdninách pak hasiči bojují nejčastěji proti sršňům a vosám," sdělil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

VČELÍ ROJ MÁ AŽ DVĚ KILA

Rojení je přirozený způsob rozmnožování, který byl zcela běžný až do začátku 20. století. Stará matka opustí s větší skupinou včel úl, aby se v něm mohla vylíhnout matka nová. „Nyní se však přechází na chov šlechtěných matek, kdy má včelař nad úlem lepší kontrolu. Z tohoto pohledu je pro něj tedy lepší, když se včely nerojí. Pokud tomu tak ale nastane, tak většinou už během května. To mají květy nejvíce nektaru, který včely sbírají. Jakmile je úl už plný, vylétá z něj skupina včel se starou matkou, která s sebou nese i zásobu medu. Celý roj váží od jednoho do dvou kilogramů," vysvětlil místopředseda opavské Okresní organizace Českého svazu včelařů Jiří Onderka. Včelí roj pak hledá své nové útočiště a tento med by jim měl v začátcích pomoci k přežití. „Často vídáme včelí roje na stromech. Pokud nejsou chyceny, většinou obsadí nějaké staré úly nebo hledají nějakou dutinu. Postačí jim třeba i jen kryté přístřeší, pod kterým si vystaví plásty," pokračoval.

VČELY SAMY OD SEBE NEÚTOČÍ

Pokud někdo spatří včelí roj, měl by zachovat klid. „Nesmí vzniknout žádná panika. Včelí roj na nikoho nezaútočí jen tak. Samozřejmě pokud někdo vyleze na strom a začne do něj šťourat klackem, tak může s nějakým napadením počítat. Jsou to konec konců pořád ještě živočichové s obranným reflexem," poznamenal Jiří Onderka. V případě, že lidé na roj narazí, měli by kontaktovat nějakého včelaře z okolí. Jsou-li k němu voláni hasiči, většinou roj zlikvidují. „Záleží na rozhodnutí operátorů na tísňové lince hasičů, ne vždy k nim hasiči vyjíždějí. Někdy jsou na místo k likvidaci roje přivolány soukromé firmy," doplnil Petr Kůdela.

VZDĚLÁNÍ VČELAŘŮ JE DŮLEŽITÉ

Rojení je včelí pud a zabránit zcela se mu nedá. Včelaři však mohou podniknout kroky k jeho eliminaci. „Cílem je, aby k rojení docházelo co nejméně. Vše souvisí se vzděláváním včelařů. I proto jsme ve spolupráci se Slezskou univerzitou založili Včelařskou akademii pro mladé a začínající včelaře, která bude fungovat od 1. října tohoto roku. Je ale určena nejen jim, ale i dalším, kteří se ve včelařství chtějí dále vzdělávat," dodala předsedkyně opavské Okresní organizace Českého svazu včelařů Alena Vítková.

Veronika Bernardová