O program se při té slávě podělí děti z místní mateřinky a seniorky, hřištěm bude znít hudba a večer vystřelí k tmavému nebi ohňostroj. Přípravy jsou v plném proudu, ale jak podotýká starostka Andrea Lorková, jsou to příjemné starosti.

„Chystáme se na celostátní kolo, ve kterém bychom pochopitelně též rádi uspěli, ale konkurence bude silná. Velké iluze si proto neděláme, ale máme obrovskou radost i z tohoto úspěchu,“ říká Andrea Lorková. Celostátní kolo soutěže se uskuteční na přelomu srpna a září, nositel celostátního titulu Vesnice roku 2022 bude vyhlášen 17. září v Luhačovicích.

Hodnotící komise ocenila v obci s 601 obyvateli osobitou a aktivní prezentaci, do které byli zapojeni nejen zástupci obce, ale i spolků, mateřské školy a občanů i udržování tradičních a budování nových tradic, přispívajících ke zlepšení vztahů v obci.

Neušlo jí ani vytváření příjemných a kultivovaných veřejných prostor jak v intravilánu – rodinný obecní sad s bylinkovou zahrádkou, tak v extravilánu s citlivým přístupem k životnímu prostředí – úprava lokality Hrádek s naučnou stezkou a kořenová čistička odpadních vod.

OBEC ZÁVADA, Deník na návštěvě, podzim 2021:

Fotogalerie: Na návštěvě: Závada

Kvalitu občanských aktivit potvrzují certifikace regionálních produktů. První písemná zmínka o Závadě je z roku 1349, kdy ves, tehdy označovanou Závadka, získal do vlastnictví šlechtický rod pánů z Drahotuš. Až do poloviny 19. století byla součástí panství Dolní Benešov.

Závada však není jedinou obcí na Opavsku, která v krajské soutěži uspěla. Kromě Zlaté stuhy pro Závadu byla Modrou stuhou oceněna malá obec Moravice s 237 obyvateli.

Komisi zaujala zejména pospolitostí vedení obce a veřejnosti. Obyvatelé své vedení plně podporuje a současně se podílí na všem, co je pro obec užitečné i zábavné. Vedení na oplátku oceňuje zkušenosti i originální a chytré nápady ze strany svých občanů. Jinými slovy – obě strany táhnou za jeden provaz, což nebývá v obcích zrovna běžné. První písemný doklad o Moravici pochází z roku 1283, kdy listina zmiňuje majitele obce, vladyku Jenczka z Moravice.