VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obecní dům: luxus za moře peněz

Opava /TÉMA/ - Je reprezentativní, honosný, luxusně prostorný, plný světla a měkkých barev. O návštěvu Obecního domu byl uplynulý víkend mezi lidmi takový zájem, že vstupenky byly rozebrány dávno před tím.

20.12.2009 4
SDÍLEJ:

Galerie Obecního domu dává vyniknout uměleckým dílům.Foto: Vladimír Meletzký

Zásluhou Hlásky vstala tato mohutná budova na Ostrožné ulici z popela. Smlouva mezi Komerční bankou jako jejím bývalým majitelem a městem byla uzavřena před čtyřmi lety, 12. prosince 2005.

Rozsáhlá rekonstrukce za téměř 140 milionů začala v lednu 2008 a 9. prosince 2009 pozval provozovatel Obecního domu, jímž je Opavská kulturní organizace (OKO), novináře k prohlídce jeho interiérů.

Hláska musí mít na roční provoz několik milionů

Schösslerův salonek, galerie, expozice pro historii, Sál purkmistrů, klub, terasy, netradiční výhledy na město, recepce a kavárna, vyzdobená mimochodem fotografickými díly tiskového mluvčího radnice Jana Šindlera.

A v nejvyšším patře rozlehlé kanceláře pro zaměstnance Opavské kulturní organizace (OKO). To je mimo jiné nový Obecní dům, který Opava dostala jako dárek k Vánocům.

A je to dárek za 138 milionů, které připutovaly z fondů Evropské unie.

„Stálo to za to. Jsem rád, že město investuje do kulturního centra. Příští rok by se mělo začít s rekonstrukcí Domu umění, Slezského divadla a Rybníčku,“ uvedl primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS).

Opava má pro léta 2007 až 2013 z regionálního operačního programu slíbenou částku 16 milionů 131 tisíc euro, tedy zhruba 400 milionů korun, které by měly putovat do takovýchto projektů. Uvedl to ředitel Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek.

„Opava je kulturním centrem českého Slezska,“ pochválil dál město.

Na otázku naší redakce, kolik bude radnici stát roční provoz Obecního domu, primátor na tiskovce odpověděl: „Sedm milionů včetně mezd.“ Později svou odpověď písemně upřesnil: „Město dává každoročně na výdaje spojené s kulturou zhruba 100 milionů korun, takže nejde o žádné zásadní navýšení rozpočtu. Navíc zmíněných 7 milionů korun není určeno jen pro Obecní dům, ale také pro provoz kostela sv. Václava a Domu umění.“

On i ředitelka OKO Irena Šindlerová jsou přesvědčeni, že radnice tyto peníze na provoz bude v budoucnu vždy mít. Stejného mínění je i dramaturg kulturních akcí OKO Jan Kunze, který argumentoval: „Vždy to bude levnější provoz než provoz Slezského divadla.“

Když stejnou otázku položí redakce také přítomnému manažerovi vnější komunikace Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michalu Sobkovi, odpovídá: „Nestrašte. To už je teď věcí města.“

OKO nabobtnává

Na počátku, v lednu 2008, měla OKO oficiálně čtyři zaměstnance. Dnes plave proti proudu. V období krize, kdy zaměstnavatelé včetně samotné Hlásky propouští, tato příspěvková organizace města nabobtnává.

Ředitelka, zástupkyně ředitelky, asistentka, správce, dramaturg, kurátor, tři recepční, dvě uklízečky a ekonom na částečný úvazek. Redakce napočítala, že OKO má dvanáct zaměstnanců.

Ředitelka Irena Šindlerová však uvádí, že to není správné číslo. Podle jejích slov totiž údajně nelze počítat ji, jelikož brzy odejde na mateřskou dovolenou a také ekonoma, který je na částečný úvazek. „Takže je nás deset,“ uvedla.

V této souvislosti se redakce zeptala tiskového mluvčího radnice Jana Šindlera, zda byli na tato nově vzniklá místa přijati zaměstnanci magistrátu, které radnice v rámci úspor propustila či propustí. Podle Šindlerových slov nebyl v této chvíli ještě žádný pracovník magistrátu v souvislosti se snižováním počtu pracovních míst propuštěn.

„První odchody proběhnou až v první čtvrtině příštího roku. Z toho vyplývá, že žádný takovýto pracovník nebyl přijat do Opavské kulturní organizace. Ani není takový příchod předběžně plánovaný,“ odpověděl Šindler.

„Opavští architekti neměli zájem,“ tvrdí ředitelka OKO Irena Šindlerová

Je jednou z hlavním postav v historii vzniku Obecního domu. Má vlídné vystupování, je komunikativní, příjemná. Občas však ztrácí trpělivost a dává tušit svou nevoli. To když jí položíte nepříjemné otázky. A když je musíte opakovat.

Interiér Obecního domu je dílem architektky Jitky Vrbkové z Mikulova. Proč tu zakázku nedostali opavští architekti? Jinými slovy: proč peníze z Bruselu neputovaly k místním firmám?
„My jsme oslovili řadu architektů po celé republice a chci zdůraznit, že klíčem k oslovení nebyla adresa. Kontaktovali jsme řadu věhlasných ateliérů a hledali jsme ty, jež se specializují na interiéry. As paní Vrbkovou jsme se zkrátka domluvili.“

S opavskými architekty nikoli?
„Je to složité. Z jejich strany nebyl zájem.“

Které místní architekty či studia jste oslovili?
„To vám neřeknu. Nechci se nikoho dotknout.“

Řeknete mi alespoň kolik jste jich tady v Opavě oslovili?
„…je to již delší dobu, nevím to přesně…“

Tak zkuste alespoň přibližně.
(počítá na prstech)… „Asi tři. Minimálně.“

Proč podle vás neměli zájem?
„Nevím to už přesně. Neměli třeba čas…“

„Koho pozvat? Já to vím,“ říká dramaturg kulturních akcí OKO Jan Kunze

Básník, hlava hudební skupiny Kofe-in, jejíž plakát visí v Obecním domě před vstupem do klubu. Ambiciózní mladík, který bez sebemenších pochybností sám o sobě tvrdí, že je to právě on, kdo ví, jaké umělce do Obecního domu pustit.

Je pravda, že nájemce klubu v Obecním domě si nemůže pozvat umělce, které by chtěl? Že je zkrátka budete vybírat jen vy?
„Ano, je to tak. Na mně je ta zodpovědnost. Jen si představte, že by si sem pozýval jen své kamarády.“

Jenže totéž se může říci i o vás. Tedy, že i vy si sem budete pozývat jen své kamarády. A takové šumy už kolem toho jsou.
„Ano, to se říkat může, ale já se takových šumů, jak vy říkáte, nebojím. Vím, koho sem pozvat a výběr to bude kvalitní.“

Proč si to myslíte?
„Já se v kultuře pohybuji už od svých osmnácti let.“

Zuzana Urbánková

Restaurátor Tomáš Skalík: Hodnotím to kladně

Měl možnost si Obecní dům prohlédnout těsně před jeho otevřením. Restaurátor a jednatel občanského sdružení Za Opavu Tomáš Skalík. „Pamatuji si jeho předchozí podobu z doby, kdy zde ještě sídlila banka a současnou rekonstrukci hodnotím kladně.

Původní prvky jsou kvalitně opravené i restaurované, nová dřevěná okna jsou kopiemi původních,“ míní Skalík.

V interiéru je podle něj řada zajímavých a originálních nových elegantních či originálních doplňků i citlivě repasovaných starších detailů. „Oceňuji logiku provozního prostoru a také technické zázemí a vybavení.

Mám-li být kritický, osobně se mi nelíbí malované portréty slavných světových hudebníků v prostoru Klubu Art. Nejde ani tak o provedení, ale působí to na mě jako klišé a kýč,“ zmínil Skalík s tím, že Obecní dům je připravený k provozu a svým uspořádáním má velký potenciál.

„Jak bude tento potenciál využit, záleží na finančních možnostech, ale samozřejmě také na schopnostech provozovatele. Jestli město do budoucna jeho provoz utáhne? Jistěže by mohlo, záleží na prioritách,“ pokračuje.

„Rada města i zastupitelé budou mít vždy možnost se rozhodnout, jestli podpoří například fotbalový stadion, koupí nějakou další budovu na náměstí nebo umožní Opavanům zažít kvalitní kulturní akce, což neplatí jen pro Obecní dům, ale Opavu vůbec,“ uzavřel Skalík.

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová

Poznámka Zuzany Urbánkové: Dopis pro Opavu

Milá Opavo, gratuluji ti. Zase máš o něco vyspravenější kabát. Ten Obecní dům na Ostrožné je opravdu hezký. Ono to chvíli vypadalo, že bude chátrat stejně jako třeba tvůj skoro soused. Však víš, ten barák U Rytířů nebo ta stará porodnice na Vančurově ulici, ale tobě osud přál.

Tedy na Hlásce ti přáli. Získali spoustu peněz z Bruselu, a tak tvá budova bývalé Komerční banky vstala z popela. Stydět se za ni nemusíš.

Jen mám takového červíčka v duši, jak to půjde dál. Víš, je to, jako když vedeš domácnost. Pořád musíš počítat, zda na něco máš. Můžeš si dnes koupit třeba norkový kožich, když nevíš, zda budeš mít zítra na chleba?

Zatím na Hlásce tvrdí, že na ten kožich, tedy Obecní dům, mít budou. Že ty miliony na roční provoz, na topení, na vodu, na vzduchotechniku a kdo ví co ještě, nebudou problém.

Ale já bych se, má milá Opavo, nerada dočkala toho, že za nějaký čas, třeba po volbách, možní noví lidé na radnici zjistí, že na ten tvůj Obecní dům nemají.

Že je to velké sousto, další velká koule u tvé nohy, kvůli níž musejí jiným ubrat. Pořád mi v hlavě bliká ten trochu kostrbatý příměr s krásnou basketbalovou halou tam v sadech na tvém okraji. Nejdříve velká sláva a teď na ni nějak došly peníze.

Ale možná se s Obecním domem pletu. Třeba bude vzkvétat a lidé sem budou rádi chodit. Aby tomu tak bylo, potřeboval by Obecní dům v této fázi už jedno jediné: osvícené a schopné manažery profesionály se špetkou sebereflexe.

Anketa: Co říkáte na nový Obecní dům na Ostrožné ulici? Byli jste se tam již podívat?

Alois Malec, 69 let, Opava–Komárov, důchodce: Dnes se jdu podívat poprvé, protože na sobotní otevření jsem nesehnal lístky. Dům se mi velmi líbí a moc se těším. Vevnitř jsem už byl před rokem na výstavě vykopávek.


Ondřej Haničák, 25 let, Opava, student: Jsem rád, že se něco takového v Opavě otevřelo, ale nejsem si jistý, jestli si dům najde své návštěvníky. Už jsem byl uvnitř a byl jsem nadšen.


Eva Bouchalová, 68 let, Žimrovice, důchodkyně: Jsme z venkova, a proto ani nevím, že se něco takového událo. Stavba se mi sice líbí, ale návštěvu neplánuju.


Hana Mušíková, 29 let, Opava, mateřská dovolená: Já o tom ani nevím. Je to pro mě úplná novina. Na návštěvu v dohledné době nebudu mít čas. Snad později.


Jaroslav Peš, 22 let, Opava, pracující: Vlastně nevím, oč jde. No ale podle toho, co jsem slyšel, to může být dobré, takže ano, zajdu se mrknout, a to hlavně do klubu ART.


Martin Kardaš, Michal Čech

20.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SFC-Vítkovice 3:1
27

Opava porazila Vítkovice

Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

AKTUALIZOVÁNO

Olympijský festival v Ostravě: Zóna Deníku jede o víkendu na plné obrátky

Olympijský festival v Ostravar Aréně pokračuje dalším dnem a Deník je samozřejmě u toho. Zóna Deníku jede o víkendu opět naplno a nabízí spoustu lákadel pro všechny návštěvníky.  

Nemocných přibylo, dva pacienti s chřipkou v našem kraji zemřeli

Chřipková epidemie v Moravskoslezském kraji pokračuje. V tomto týdnu došlo k dalšímu nárůstu nemocnosti na akutní respirační onemocnění (ARI), nemocnost dosáhla 2301 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel.

Češi bojovali jako lvi. Kanadu porazili 3:2 po nájezdech

/FOTOGALERIE/ Čeští hokejisté v druhém zápase olympijského turnaje porazili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. Národní tým předvedl mnohem lepší výkon než proti Koreji a rázně vykročil do čtvrtfinále.

Operní soubor uvede antickou pověst

V režii Lubora Cukra vznikla nová opera, jejíž titulní postavu ztvární Katarína Jorda Kramolišová a Petra Nôtová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT