Matky samoživitelky nebo otcové samoživitelé si kvůli nelehké finanční životní situaci mnohdy nemohou dovolit platit svým dětem obědy ve školní jídelně. V Základní škole Miroslava Tyrše v Hlučíně se nyní rozhodli takovýmto dětem pomoci a zajistit jim alespoň jedno teplé jídlo denně.

Škola se připojila k celorepublikovému projektu Obědy pro děti.

„Do projektu jsme se zapojili hlavně kvůli matce samoživitelce, která se dostala do finančních problémů z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti," vysvětluje prvotní důvod toho, proč se škola připojila k projektu, ředitelka ZŠ Ivana Staňková.

Škola oslovila rodiče a ti prostřednictvím letáčků v případě tíživé situace mohli o pomoc zažádat. „Očekávali jsme velký zájem, ale rodiče přistoupili k našemu sdělení velmi odpovědně a přihlásily se jen dvě maminky, samoživitelky," vysvětluje ředitelka školy, že projektu se nikdo nesnaží zneužívat.

Na základě jednotlivých žádostí rodičů se pak vedení školy obrátilo na organizaci Women for Women, který projekt Obědy pro děti zaštiťuje. „Po odsouhlasení ze strany Women for Women je ještě nutný souhlas s udělením účelového daru zřizovatelem školy. Čekáme tedy ještě, jak se vyjádří Rada města Hlučína," upřesňuje administrativní postup ředitelka ZŠ Staňková.

Celkově škola žádá o částku ve výši devatenáct tisíc korun, které by pokryly náklady na obědy pro čtyři děti na školní rok 2015/2016.

V celém Moravskolsezském kraji se do projektu Obědy pro děti zapojilo již osmatřicet škol a v současnosti je „živeno" téměř dvě stě dětí. Další tři školy z Opavska již od organizace mají potvrzenou žádost a nyní se jen dořešují smlouvy.

Největší počet dětí, kterým organizace takto pomáháj je ve Středočeském, Pardubickém a Ústeckém kraji a také v Praze. „To ovšem neznamená, že v místě, kde je do našeho projektu zapojeno nejvíce dětí a škol, je situace nejvážnější," říká ředitel Women for Women Ivana Tykač a dodává: „Spíš to hovoří o tom, že je zde větší informovanost a povědomí o možnosti této pomoci."

Školy více informací o podpoře dětem naleznou na stránkách www.obedyprodeti.cz nebo mohou zaslat e-mail na info@obedyprodeti.cz.

„Prvním oficiálním krokem je žádost základní školy, která obsahuje počet dětí, jména dětí a popis jejich rodinné situace, období, celkovou částku za obědy," vysvětluje postup, jak si školy mohou zažádat o podporu sociálně slabším dětem. Obědy jsou organizací vždy hrazeny v plné výši. Peníze se získávají od dárců, kteří zasílají peníze na transparentní účet.

V celém Česku organizace „krmí" 2050 dětí z 450 základních škol. „Mnohdy ani tak nejde o jídlo, které děti dostanou, ale o to, že nejsou sociálně vyloučeny z i tak banální činnosti jako je oběd," uzavírá ředitelka organizace.