Charitativní projekt Ivany a Pavla Tykačových s názvem Women for women, pod nějž spadají právě i Obědy pro děti, začal potřebným pomáhat před dvěma lety. Ve školním roce 2013/2014 pomohl 370 žákům z 93 základních škol po celé České republice, přičemž se podařilo vybrat více než 744 tisíc korun.
Loni bylo do programu zařazeno 2 092 žáků ze 458 základek. Vybraná částka přesáhla 5 milionů. Na Opavsku se dočkalo pomoci celkem 35 dětí ze čtyř ZŠ. Jednou z nich je i ta vítkovská.
„Do projektu je zapojeno celkem devět dětí z prvního i druhého stupně. Je potřeba si říct, že na Vítkovsku se nachází poměrně dost sociálně slabých. V našem regionu také není lehké si najít práci, proto jsme velmi vděčni za tuto pomoc," vysvětlovala ředitelka školy Blanka Váňová a jedním dechem dodala:
„Také v nadcházejícím školním roce se zapojí devět dětí. Spolupráce s organizací je vynikající. Vše samozřejmě probíhá po domluvě s rodiči. Bez jejich souhlasu není možné dítě do programu přiřadit."
Probíhá důkladný předvýběr dětí
Organizace Women for women podle svých průzkumů zjistila, že náklady na měsíc školních obědů jednoho žáka se pohybují v rozpětí od 300 až do 800 korun. Škola, která je zařazena do projektu, by měla mít vytvořen důkladný předvýběr dětí, které pomoc nejvíce potřebují.
Jestliže se následně vyřeší souhlas zřizovatele školy a také rodičů vytipovaných žáků, nic nebrání tomu, aby daným dětem mohly být zaplaceny obědy.
„Při výběru jsme oslovili třídní učitele, kteří samozřejmě mají nejlepší povědomí o tom, kdo pomoc nejvíce potřebuje. V řadě případů to lze rozpoznat třeba, když se jde na nějakou akci v rámci školy. Například do divadla, vybírá se třeba 100 korun na lístek a rodiče žáka si to nemohou dovolit zaplatit.
Častokrát se jedná třeba o děti, kdy je jejich matka samoživitelka a ještě bez práce a podobně," doplnila Blanka Váňová.
Děti bez obědů jsou vyčleňovány z kolektivu
Radost z výrazného nárůstu žáků, kterým se oproti předminulému roku podařilo pomoci, má také ředitelka a zakladatelka organizace Women for Women Ivana Tykač: „Při pohledu na čísla a počet aktuálních žádostí na nový školní rok máme, abych řekla pravdu, velmi smíšené pocity.
Na jedné straně je nám velmi líto, kolik dětí je postiženo tímto problémem, na druhou stranu jsme rádi, když vidíme, kolika potřebným dětem pomůžeme. A to díky malým i velkým donátorům."
Na základě údajů, které má k dispozici, usuzuje, že na Opavsku je informovanost o problému a povědomí o možnosti této pomoci stále nízká. Přitom právě obědy významně přispívají k začleňování žáků do kolektivu.
„Životy těchto dětí se lehce změní díky takové maličkosti. Dlouhodobá absence školních obědů vyúsťuje v postupné vyčleňování. Spolužáci obědvají, smějí se, mají společné zážitky ze školní jídelny a dítě bez oběda o to vše přichází. Zažívá vlastně své první společenské vyloučení," pokračovala Ivana Tykač a na závěr doplnila několik postřehů:
„Jinými slovy, relativně banální věc, jakou je školní oběd, může mít naprosto fatální důsledky pro psychický a sociální vývoj dítěte. Také jsme zjistili, že právě toto je pro samotné děti úplně nejdůležitější. Nechtějí být jiné než jejich vrstevníci. Zlepšuje se jim i školní docházka a prospěch."