Když byl obraz před časem objevem ve sbírkovém fondu opavské radnice, nikdo nedokázal zodpovědět otázku, koho umělec vlastně ztvárnil. Do pátrání se pustil tajemník Magistrátu města Opavy Tomáš Elis. Ten původně ani nevěděl, jak se toto dílo do radnické sbírky vůbec dostalo.

Později došlo k oslovení veřejnosti, Elis obdržel několik indicií, ale všechny se ukázaly jako liché. Až loni v létě najel na správnou stopu.

„Už s jistotou víme, kdo na obraze je. Příbuzní totožnost potvrdili na základě srovnání dobových fotografií a obrazu," poznamenal Tomáš Elis. Osoba na obrazu je Artur Hrbáč, bývalý účetní z Opavy-Kateřinek a předseda Revolučního národního výboru v Opavě. Do této funkce se dostal v dubnu 1945.

Samotný portrét pak vznikl o tři roky později.

Hrbáčovo jméno si na městě vytipovali sami. Následně jim jejich správný úsudek potvrdil také jeden z občanů. Učinit definitivu však dlouho nebylo možné. Dobové snímky sice existovaly, ale buď se na nich podepsal zub času, anebo Hrbáč byl vyfocen ve špatných úhlech, takže srovnání fotografií nebylo dostatečně průkazné. Až příbuzní portrétovaného vše rozkličovali.

Od září letošního roku se na obraz budete moci přijít podívat do Slezského zemského muzea v Opavě. Stane se součástí velké výstavy s názvem Neklidné století, která bude další z cyklu věnovaného Slezsku a jeho historii.

„Jsme rádi, že muzeum o obraz projevilo zájem. Bude vystaven a k dispozici obyvatelům města. Až nám bude vrácen, budeme přemýšlet o jeho dalším osudu. Předpokládám, že ho pověsíme na důstojné místo v budově města či v sídle některé z příspěvkových organizací," uvedl tajemník Tomáš Elis.

Jen na okraj uveďme, že v brzké době vznikne další portrét nejčelnějšího představitele Opavy. Město pravidelně nechává malovat portréty bývalých primátorů, dříve předsedů Národních výborů anebo purkmistrů. Nyní dojde řada na Zdeňka Jiráska, který slezské metropoli vládl v minulém volebním období.

Městská rada na nový portrét vyčlení 80 tisíc korun a zhotoví ho Blanka Valchařová.

Kdo byl Valentin Držkovic?Jednalo se o umělce, který se věnoval portrétní malbě. Důraz přitom kladl na psychologii postav. Za modely mu často stáli dělníci, tuláci, služky, ale také členové rodiny a v neposlední řadě i přátelé. Během roku 1929 namaloval obraz Haldy, jenž příznivě přijala také pařížská kritika. Valentin Držkovic se narodil v roce 1888 ve Velké Polomi a zemřel v průběhu roku 1969 v Opavě.

Sbírkový fond obsahuje mnohé klenoty Obraz národního socialisty, jenž se postavil do čela města po osvobození v roce 1945, Artura Hrbáče, není zdaleka jediným a už vůbec ne největším skvostem, který můžete nalézt v městském sbírkovém fondu. Nachází se zde několik desítek uměleckých děl.

Nejvzácnějším klenotem sbírky je velkoplošný obraz Antonína Čermáka. Jednalo se o umělce z devatenáctého století, jenž na svém obraze vykreslil předávání vlády Ferdinanda Dobrotivého synovci Františku Josefovi v roce 1848. Visí v pracovně primátora a má hodnotu půl milionu korun.

Na několik set tisíc by přišlo i dílo akademického malíře a představitele krajinářství Bohumíra Dvorského. Velmi cenné jsou určitě také tisky Maxe Švabinského.