Tento týden bude dokončena první část této dlouhodobé akce – oprava sarkofágu ukrývajícího pozůstatky Karla Maxe Lichnovského. Ten byl podle historických záznamů poničen při osvobozovacích bojích na konci druhé světové války, kdy do hrobky vnikli ruští vojáci.

Další pokračování zkázy zařídilo vlhko. Pečlivou prací restaurátorské firmy Ladislava Werkmanna se podařilo kompletně opravit mramorový sarkofág, který skrýval zinkovou rakev s tělem. Restaurátorům se podařilo najít na první pohled chybějící části skeletu, a tak bude rodovým erbem zdobený sarkofág opět sestaven kompletně z originálních částí.

Ty byly zaměstnanci restaurátorské firmy opraveny, vyleštěny a včera znovu sestaveny okolo rakve. Kompletně dokončen bude až zítra, kdy budou na vnější strany umístěny všechny zbývající ozdoby. Kromě vlastní opravy sarkofágu se podařilo odpovědět i otázku jeho autorství.

Tím ale záchrana hrobky nekončí. Podle starosty Chuchelné Josefa Kubného je záměr pokračovat obdobně i s dalšími v hrobce uloženými členy rodiny Lichnovských a zároveň zde vybudovat rodinnou galerii rodu. O všem však rozhodnou peníze.