Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní dům Na Rybníčku se po dvou letech otevřel

Opava /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO/ - Téměř dva roky čekali Opavané na okamžik, kdy budou moci vstoupit do nově zrekonstruovaného Kulturního domu Na Rybníčku. O víkendu se jejich tužby naplnily. Staronový opavský kulturák je opět v provozu.

18.5.2012
SDÍLEJ:

Kulturní dům Na Rybníčku se v pátek 18. května po dvou letech opět otevřel.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Pohled zvenčí i zevnitř svědčí o tom, že investice v celkové výši téměř 154 milionů korun se vyplatila. Kombinace historie a moderny se ukázala jako dobrá volba. V sobotu sice někteří návštěvníci nostalgicky vzpomínali na časy starého „Rybníčku", ale jeho atmosféra už je dávno pryč. Je nutné zahájit další etapu a dát mu novou tvář.

Rozpadající se budova potřebovala rekonstrukci jako sůl. Poctivá a promyšlená oprava kulturáku je jasným důkazem toho, že proinvestované peníze padly na úrodnou půdu. „Myslím si, že rekonstrukce se opravdu vydařila. Povedlo se skloubit staré s novým. Tímto se celá stavba včlenila k image města z přelomu devatenáctého a dvacátého století," poznamenal pedagog Slezské univerzity Pavel Šopák a jedním dechem dodal:

„Když si vzpomenu, jak to tady vypadalo předtím, jde o obrovský rozdíl. Ze sklepa se linul nepříjemný zápach, toalety byly nevyhovující. Budova se nacházela v katastrofálním stavu."

Trocha historie a také moderny

Současnost je úplně jiná. Architekti si s interiérem kulturního domu poradili skvěle. Prostor se jim povedlo prosvětlit především ze strany východního křídla, kde se nešetřilo sklem. Je zde situováno velké okno a i samotné schodiště v prvním patře je prosklené. Krásným způsobem se podařilo zrekonstruovat i hlavní sál. Výzdoba nepůsobí přeplácaně. Naopak vypadá honosně a reprezentativně.

Novinkou je i přístavba z východní strany. Zdálky možná může vzbuzovat dojem zrezivělé železné konstrukce, avšak pokud přijde člověk blíž, přesvědčí se, že se jedná o důmyslný, a hlavně dobře vypadající přechod mezi samotnou budovou a terasou. Právě zde se objevují prvky moderny.

Zachován byl i prostor Pod kaštany. Všem ale musí dojít, že tradiční místo, kam jste si v létě zaskočili na jedno točené a zazpívali si třeba v doprovodu kytary, je pryč. Laviček je sice dost, ale jaksi se nám nechce věřit, že na náměstí Joy Adamsonové, kterému nikdo neřekne jinak než Rybajz, to bude jako dřív. Možná se ale mýlíme.

Nebude ovšem trvat dlouho a vzpomínky na kouzelné letní večery Pod kaštany pominou. Musí pominout, protože rekonstrukce kulturního domu vše nasměrovala na jinou úroveň.

„Mám z toho trochu rozporuplné pocity. Prožil jsem zde mládí a člověk na ty časy rád vzpomíná. Jedná se trochu o bludiště, ale celkově jsem s rekonstrukcí spokojen," uvedl šestašedesátiletý Opavan Boris Lokvenc. Nastupující generace začne novou éru kulturáku Na Rybníčku. „Nikdy předtím jsme zde nebyli. Známe pouze novou podobu kulturního domu. Starší lidé nám ovšem přejí v tom, aby se nám tady líbilo," usuzovaly studentky Zdeňka Cihlářová s Kateřinou Schweidlerovou.

A přesně o tom to je. Do budoucna si každý na novém „Rybníčku" dozajista najde to své. V současnosti sice chybí provozovatel, ale město pevně věří, že se brzo nějaký zájemce přihlásí. Takže pesimismus stranou.

I když Boris Lokvenc k celé rekonstrukci přistupoval trochu skepticky, našel první nespornou výhodu. Alespoň pro pány. „Myslím si, že pokud pánové budou stát pod skleněným schodištěm ve chvíli, kdy po něm bude procházet nějaká dáma v sukni, uvidí něco, co by běžně neviděli," usmíval se Boris Lokvenc.

Petr Dušek

Autor: Redakce

18.5.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení