Po chvilce mlčení muž promluví. „Kdysi jsem četl nějaký článek o tom, jaké ten majitel má vize. Ale myslím si, že už s tím moc neudělá. Bylo by to pěkné, ale v dnešní době lázně – to je asi ztracené. To spíše udělat něco pro seniory a občas je někam vyvézt, ať nejsou pořád tady na jednom místě. No, je to škoda,“ přemýšlí muž nahlas. Po chvilce dodává: „Tady prý je velký nádherný sál, ale nevím kde, uvnitř jsem nikdy nebyl.“ Trochu se opožďuji, když slyším, jak muž nahlas říká: „Aha, ten sál je tady!“

Jánské Koupele pohledem z dronu.
Záchrana Jánských Koupelí? Teď to vypadá nejnadějněji, říká „srdcař" Zahnaš

Společně pak vstupujeme do prostor. Stojíme v prázdné místnosti s vytlučenými okny, poničenou omítkou, postříkanou nápisy. Tam, kde kdysi stávalo pódium, jsou jen sloupky z cihel, nad nimi pod stropem je konstrukce, na níž kdysi zřejmě visely opony. Oba chvíli stojíme v zamyšlení a představujeme si, jak to tady asi vypadalo v minulosti. Cyklista mi po chvilce říká, že loni v penzionu Velké sedlo ve Svatoňovicích viděl historické fotografie Jánských koupelí a poznamenává, že to tady kdysi bylo moc hezké.

Přitakávám mu s tím, že jsem před několika hodinami právě ve zmíněném penzionu byl a jeho majitel a provozovatel Leo Müller mi ukazoval několik velkých panelů s historickými fotografiemi Jánských koupelí opatřenými texty. V létě se je chystá v penzionu vystavit. Muž po chvilce odchází se slovy, že bude pokračovat v cestě.

Jánské koupele - vizualizace.
Poslední šance? Jánské Koupele mají být znovu lázněmi, a to se vší parádou

Já ještě obcházím další objekty v areálu a po nějaké době se vydávám k autu. Cestou míjím ženu a muže s fotoaparátem. Chvíli se na sebe díváme, jako bychom měli potřebu si něco říci. Pak se jen tiše pozdravíme a každý pokračujeme svou cestou.

Kdysi věhlasné lázně Jánské koupele byly po znárodnění největším střediskem ROH v tehdejším Československu. Od roku 1993 jsou prázdné a chátrají. Zdálo se, že svítá na lepší časy, když se jejich majitelem stal tenista Tomáš Berdych, ale z plánů sešlo. Pověstné světlo na konec tunelu by mohl přinést nový majitel Karel Ležatka, jenž by chtěl v místě lázeňskou činnost obnovit.