Už proto, že jako nejhodnotnější budovy ve městě označili radnici a divadlo.

To jsou ve zkratce výsledky dotazovacího výzkumu. Na zakázku magistrátu se specializovaná firma dotázala v posledních třech dnech ledna celkem 1050 náhodných občanů přímo na Horním náměstí. Z odpovědí jednoznačně vyplynulo, že Opavané vnímají Slezanku jako nehezkou, ale bourat by ji nechtěli.

Spíš by uvítali architektonickou úpravu objektu. Není ale bez zajímavosti, že nejradikálnější řešení, tedy bourání, by volili hlavně lidé s vyšším vzděláním.

Nad výsledky výzkumu se pozastavil i opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS): „Celkové výsledky nás ani nepřekvapily, názory lidí známe a čekali jsme je. Překvapuje mne ale, že více než třetina obyvatel chce Slezanku odstranit, a přitom ještě nikdo netuší, co by místo ní mělo být.“

Výzkum je jedna věc, a realizace záměru druhá. Co ale město se Slezankou zamýšlí? „To sami ještě přesně nevíme. Teprve v dubnu by měly být vyhodnoceny nabídky bankovních institucí na úvěr, a tedy i to, zde město Slezanku koupí. Teprve až se tak stane, přistoupíme k dalším krokům.

A pak třeba uděláme další výzkum, ve kterém se občané vyjádří k návrhům architektů, které jim představí například jako modely nebo počítačové vizualizace,“ dodal Stanjura.

Město nechalo udělat výzkum o názorech Opavanů na budovu Slezanky.

Město nechalo udělat výzkum o názorech Opavanů na budovu Slezanky.

(kus, ans)