Sněžilo a muž vedl sám pro sebe monolog. „Zima protivná, kdo v tom má chodit? Kus chodníku shrabou, ale většinou se na to vykašlali.“

Teprve pak jsme postřehli, že má pravdu. Skutečně, míst se shrabaným chodníkem je málo, spíše jen krátké úseky mezi neshrabanými. V Opavě napadl sníh, a přestože ho bylo jen několik centimetrů, zkomplikoval lidem život.

Hrabla i čtyřkolka

Třeba dvaasedmdesátileté Opavance Miroslavě Bělkové, která si cestou po Olomoucké ulici postěžovala: „Sice je chodník shrabaný, ale není posypaný. Špatně vidím a mám strach, ale do obchodu si dojít musím, to za mě nikdo neudělá,“ říkala paní pomáhající si při chůzi francouzskou holí.

Nebezpečí bylo hlavně v tom, že pod bílou slupkou byla skryta námraza. Někde vzali do rukou klasická hrabla a košťata, ale viděli jsme i muže na čtyřkolce s radlicí vpředu. Kdo měl možnost a hlavně vůli, ten se snažil bílou nadílku odstranit. „Těch patnáct metrů chodníku snadno zametu,“ svěřil se padesátiletý Jindřich Prudil, kterého jsme potkali s hrablem v opavské Palackého ulici, a dodal:

„Jen je škoda, že vedlejší dům to nechal, jak to je, a lidi si to tu musí prošlapat.“

Zato pracovníky technických služeb jsme potkávali s hrably, lopatami a dvoukoláky naloženými kamennou drtí po celém městě. Jednu skupinku jsme nejprve viděli na Horově náměstí, za chvíli už sypala cestu přímo před okny redakce na náměstí Joy Adamsonové. V ulicích byli prý od sedmi hodin ráno po celý den. Další partu jsme zastihli pracovat na chodníku třídy Spojenců.

Problém: peníze

Také město se musí o cesty ve svém majetku postarat. Jak to ukládá vyhláška, je za ně odpovědné. Peněz na zimní údržbu v Opavě je ale rok od roku méně. Zatímco před rokem na to bylo vyhrazeno v rozpočtu 8,8 milionu, letos už je to „jen“ 7,1 milionu a pro příští rok se údajně počítá s částkou ještě o dalších 200 tisíc korun menší.

„Rozsah údržby se nám ale i přesto podařilo zachovat,“ tvrdí náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD). U chodníků je prý celková délka těch, které jsou technickými službami sypány mechanicky, přes sedmačtyřicet kilometrů a dalších dvacet kilometrů připadá na ty, jež jsou v zimě ošetřovány ručně.

Nic se nezměnilo na tom, že zajištění schůdnosti pěšin už není pouze záležitostí města. Nyní jsou za to odpovědní jejich jednotliví majitelé, kteří tak nesou odpovědnost i za škody, které by mohly jejich neodklízením vzniknout. Nicméně, povinnost tyto komunikace uklízet ve skutečnosti nemají. Laicky řečeno: pro úklid sněhu ze svých vlastních chodníků nemusíte hnout prstem, ale pokud se díky tomu něco někomu stane, odskáčete si to.

Na první pohled to vypadá jednoduše. Nově je však ustanoveno doplnění tohoto zákona, které celou věc lehce zašmodrchalo. Každý chodec teď má totiž hlavní povinnost přizpůsobit svou chůzi aktuálnímu stavu venku. Čili zase naopak: pokud se někomu něco stane vinou vašeho neuklizeného chodníku, stačí, abyste řekli, že šel neopatrně, a jste z obliga.

Uvidíme, jak bude celá věc fungovat v praxi a eventuálně, s jakou inovací přijdou zákonodárci opět za rok. Nicméně tisková mluvčí opavské Hlásky Lada Dobrovolná k tomu doplnila: „Co se týká zimní údržby, každý musí respektovat reálné možnosti a dostupné finanční prostředky města a nikdo nemůže rozumně po městě požadovat, aby v zimě udržovalo a vždy neprodleně zajistilo dokonalý úklid všech chodníků. To prostě není reálně možné.“

Sníh zhoršuje dojezdnost

Sníh ale připravil starosti také záchranářům. I když podle tiskového mluvčího moravskoslezských záchranářů Lukáše Humpla neevidovali lékaři v Opavě ani jinde žádný výrazný nárůst zranění v souvislosti se sněhem a pády na něm, obavy mají z něčeho jiného: „Nám sníh komplikuje hlavně dojezdnost. Pokud by se na silnicích situace zhoršovala, nastanou pro nás problémy s časem, kdy se naše sanity dostanou do odlehlejších míst regionu,“ říká Lukáš Humpl.

Ruku k dílu musí přiložit také hasiči a policisté. Ti například pomáhali u dopravní nehody ve Slavkově, kde museli vyprostit z bouraného auta člověka. Jedenatřicetiletý řidič nákladního iveca podcenil stav silnice a také boční vítr a dostal smyk. Pak sjel do příkopu, označkoval dva stromy a jeho náklaďák skončil na boku. Naštěstí vše skončilo jen lehkým zraněním a stopadesátitisícovou škodou.

Nehod ale na opavských silnicích během pondělka přibývalo, jen za dopoledne řešili dopravní policisté další čtyři.