Našla ji v žákyni třetího ročníku Janě Janečkové, která ve školním kole soutěže Prodavač roku 2009 s přehledem zvítězila. Druhé místo obsadil Filip Hulva a třetí místo uhájila Martina Hikorová. Do soutěže se sponzorsky zapojil hypermarket Globus, který umístěným věnoval DVD přehrávač, NP3 a sportovní tašku.

Soutěžící museli v první části testem prokázat své znalosti ve zbožíznalectví, v ekonomice, v obchodním provozu a v občanské nauce. Druhá část byla už praktická a vyžadovala poznávání vzorků zboží i techniku balení láhví, zákusků a bonboniér. Účastníci museli hovořit anglicky a německy a neminuly je ani obchodní počty.

„Janiččino vítězství se dalo čekat. Je to po studijní i praktické stránce moc šikovná dívka a věřím, že dobře obstojí i na mistrovství republiky,“ chválí svou žákyni učitelka odborné výuky Miluše Tošková.

Pro drobnou dívku z Komárova byla tato soutěž první, které se účastnila a tomu odpovídaly dojmy. „V občanské nauce a v balení láhve jsem si moc jistá nebyla, ale nakonec jsem to zvládla. Příjemnou disciplínou byly obchodní počty, v těch jsem kovaná. Pro mistrovství republiky budu trénovat hlavně zbožíznalectví a nepodcením ani to balení láhve,“ plánuje rozesmátá Jana.

Vítězství i cena ji potěšila, ale největší radost jí udělalo nadšení rodičů, které je pro ni prý tím nejhezčím dárkem. Před sebou má letos také závěrečné zkoušky, ale tím to pro ni nekončí. Podala si přihlášku k maturitní nástavbě v oboru podnikání na Masarykovu střední zemědělskou školu a na Střední technickou školu.

Jitka Hrušková