Budišov nad Budišovkou ve čtvrtek navštívil prezident České republiky Václav Klaus. Kvůli této události přišlo asi pět set lidí z Budišova i okolí. Proč Václav Klaus navštívil zrovna Budišov nad Budišovkou hned zkraje, uvedl na pravou míru hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD). „Když jsme plánovali místa, která prezident navštíví, zvolili jsme okrajové části. Tady je totiž nejvíc poznat realitu, jaká je," vysvětlil Jaroslav Palas.

A nebyl daleko od pravdy. Prezident byl v kontrastu s nuzným Budišovem, obitými domy a skromně vyhlížejícími lidmi. Klausův projev v davu lidí pozorně také poslouchala Anna Siváková v náručí s malou Natálkou, která utrpěla rozsáhlé popáleniny při žhářském útoku ve Vítkově na jaře 2009. „Někdy svítí sluníčko jako dnes, někdy zkrátka zaprší," snažil lidem osvětlit jejich neutěšenou situaci sám Václav Klaus.

Na řadu ale přišlo také připomenutí nepokojů na Václavském náměstí, kdy se prezident ujistil, že Budišované na svého starostu Rostislava Kyncla jistě nekřičí. Sám Kyncl se také ujal slova, aby prezidenta srdečně přivítal. Na nejrůznější otázky se ptali Václava Klause i lidé z davu. Týkaly se důchodové reformy, dalšího Klausova působení po opuštění prezidentského křesla, ale také se zajímali o to, jestli je být těžší prezidentem, nebo premiérem.

Na řadu přišla i vítkovská nemocnice. „Nemocnice jsou veliký problém," pokyvoval hlavou Václav Klaus. Konkrétní řešení ale nenavrhl. Tu se do diskuze vložil Jaroslav Palas: „Udělám vše pro to, aby vítkovská nemocnice zůstala zachována." S lidem na náměstí strávil prezident asi půl hodiny, poté se přesunul s představiteli obce do místního kulturního domu.

Krátce po páté hodině odjel i s veškerou parádou směr Ostrava. Náměstí Budišova se postupně vylidnilo, zůstala jen malá skupinka Romů na lavičce, která hrála na kytaru.