Přítomností strážníků v nemocnici by mělo dojít ke zvýšení bezpečnosti jak pacientů, tak i zaměstnanců zařízení. S nápadem na otevření nové pobočky městské policie přišel ředitel SNO Karel Siebert. 

„Po bezprecedentním útoku, k němuž došlo minulý rok ve Fakultní nemocnici v Ostravě (FNO), se všichni zabývají otázkou, jak zvýšit bezpečnost měkkých cílů. Napadlo mě, že přítomnost strážníků v nemocnici může být prvním významným krokem na cestě ke zvýšení bezpečnosti. Často se stává, že naši zdravotníci čelí verbálním útokům agresivních či opilých jedinců a právě rychlý zásah strážníků sníží riziko případné eskalace útoku. V lednu jsem myšlenku prezentoval primátorovi Opavy Tomáši Navrátilovi a jsem rád, že se mu líbila. Děkuji vedení města a městské policie za rychlost, s jakou byla realizována,“ přibližuje Karel Siebert.

Stačí zmáčknout tlačítko

Na svém novém kontaktním místě mají strážníci k dispozici monitory, na kterých pozorují dění zaznamenávané kamerami v areálu nemocnice i v některých budovách.

„Na problematických odděleních a ambulancích jsou umístěna bezpečnostní tlačítka, která v případě potřeby předají informaci na pult městské policie a strážníci jsou schopni být do pár minut na místě,“ upřesňuje mluvčí nemocnice Jiří Krušina. Podzimní útok ve FNO zmiňuje také Tomáš Navrátil. 

„Areál nemocnice je místem, kde se denně pohybuje několik tisíc lidí. Vzhledem k loňskému útoku i nynější koronavirové pandemii je vhodné, aby městští strážníci byli pacientům, zdravotníkům, zaměstnancům i návštěvám k dispozici. Využili jsme proto nabídky ředitele nemocnice a za poměrně krátkou dobu ve spolupráci s městskou policií jsme zde služebnu zřídili,“ říká čelní představitel opavské radnice.

Rozdíl mezi klasickou služebnou a kontaktním místem je v jeho provozní době. Zatímco služebna funguje nepřetržitě, kontaktní místo v nemocnici bude mít provoz nepravidelný. Strážníci zde však budou každý den.

Minimálně krajský unikát

Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice a majetek Jaroslava Kanii je Slezská nemocnice jediným zařízením v kraji a jedním z mála ve střední Evropě, kde mají strážníci své zázemí. „Jde o mimořádný nápad, líbí se nám, jak rychle a finančně nenákladně ho město ve spolupráci s nemocnicí realizovalo. Tento projekt může být inspirací pro ostatní,“ konstatoval