Zveřejnění článku, který se týkal agresivních metod těchto prodejců, vzbudilo poměrně velké ohlasy.

Na našem webu popsal svou zkušenost nejeden člověk. „Chodíval jsem skoro každý den do práce přes Horní náměstí a bylo mi a stále je z těchto prodejců špatně. Nevím, jestli má opavský magistrát nějaké páky jak tyto lidi dostat z této pěší zóny pryč, ale je to určitě ostuda,“ uvedl ve svém příspěvku člověk pod jménem Tomáš.

„Divím se, že těmto prodejcům ještě nikdo nezakroutil krkem za to, co si dovolují především k ženám. Urážky a posměšky k lidem, kteří tyto rádoby obchodníky odmítnou jsou opravdu nemístné a většinou přesahují i hranice obtěžování,“ doplnil.

Diskutátor Tonda pak zmínil, že má pro takovýto případ v kapse pepřový sprej. Svůj názor vyjádřil také Přemysl Blaga. „Pracuji v centru Ostravy a tady to není zas tak hrozné jako v Opavě. Stačí odmítnout a nevšímat si jich. A máte klid. Ale rozhodne to není pěkný obrázek centra města a ještě k tomu tak pěkného jako je Opava,“ popsal.

Obtěžování ze strany prodejců rozhodně není žádnou novinkou. S agresivními prodejci se město potýká už delší dobu.

„Město se ve spolupráci s městskou policií zabývalo prodejci, na které se lidé stěžují z důvodů přílišné agresivity a nevhodného obtěžování, už loni. Vedení města považuje takové jednání za nepřípustné. Nemáme však pravomoci tento způsob prodeje přímo zakázat,“ řekl včera naší redakci tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Vedení město podle něj proto hledalo jiný zákonný způsob, jak se s přílišným obtěžováním vypořádat. „Městští strážníci tyto prodejce zastavovali a sdělovali jim, že se lidé na jejich chování stěžují a požádali je, aby svůj přístup změnili.

Řada prodejců tyto výhrady respektovala a po této intervenci se počet stížností výrazně snížil,“ podotkl Šindler s tím, že pokud prodejci opět začnou svou agresivitu stupňovat, strážníci i město budou hledat další a přísnější způsoby, jak tomu zamezit.

Pokud vám už došla trpělivost, můžete proti prodejci zahájit správní řízení. „Prodejce může být podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Jedná se pak o návrhový přestupek,“ uvedla tisková mluvčí městské policie Opava Pavla Losertová.