A skutečně při chůzi připomíná houpačku.

Lávka však už má svá léta, a tak její stav byl donedávna velmi špatný. Zrodil se nápad místo ní postavit lávku novou. K realizaci tohoto záměru vznikl už v roce 2007 Dobrovolný svazek obcí Branka u Opavy - Hradec nad Moravicí.

Oba partneři se zavázali podílet se také na nákladech, které se měly podle prvních odhadů vyšplhat na osm milionů korun. Jenže časem přišly nepřekonatelné legislativní problémy a svazek zanikl. Dohodou obou obcí se alespoň stávající lávka částečně opravila novou dřevěnou podlahou, aby byla bezpečnější. Jinak vše zůstalo už jen na Brance.

Mezitím světlo světa již spatřil i projekt nové lávky, která by měla být tři metry široká a téměř 62 metrů dlouhá. V nosné konstrukci má být celkem pět svazků tvořených 19 lany o průměru 15 milimetrů. Jenže se objevil i další problém. Podloží pod lávkou si vyžádá o několik metrů hlubší ukotvení pylonů a to, společně s dalšími okolnostmi, zvedlo cenu někam mezi 12 až 14 miliony.

Přesto se Branka nevzdává a hledá vhodné možnosti dotace. Jenže je tam ještě jedno jenže. Tím je druhý, daleko větší společný projekt Branky a sousedního Hradce.

„Samozřejmě, že novou lávku bychom rádi dotáhli do úspěšného konce, ale naší současnou prioritou je výstavba nové čističky odpadních vod a kanalizace, na které spolupracujeme s Hradcem nad Moravicí.

Tomu prostě musíme dát přednost,“ svěřila se starostka Branky u Opavy Hana Rampáčková nad projektem, který bude asi muset ještě chvíli počkat.