Člen samosprávy v sídlišti Kateřinky–západ Petr Mikulec tvrdí, že hledání nápravy je bojem s větrnými mlýny a argumentuje přetrvávajícími nedostatky.

„V zimě jsou chodníky přesypané drtí, kterou na jaře nikdo neodklidí, nefunguje úklid po sekání trávy a kropicí vůz v létě sídlištěm vůbec neprojede, okrasné keře jsou ke zlosti obyvatel stříhané ještě před rozkvetením, po ořezu stromů zůstávají větve na zemi i deset dnů a všude je stále přítomný prach a nečistota,“ vypočítává Petr Mikulec některé z hříchů, které lid sídlištní svému městu vyčítá.

Úklidové čety se na sídlišti neosvědčily

Je přesvědčený, že kontejnery neodpovídají počtu obyvatel sídliště a vítr mezi domy stále prohání nějaký odpad, který se do nich nevešel. Na úklid povalujícího se odpadu byly Technickými službami údajně vyčleněné dvě ženy. Na sídlišti jsou prý jen chvilku, než posbírají nejviditelnější smetí do plných igelitových tašek. Pro další se už nevracejí.

„O situaci jsme jednali už v roce 2004 na schůzce s životním prostředím, městskou policií i Technickými službami. Další dvě měsíce pak na sídliště docházeli lidé asi z obecně prospěšných prací a pak se už také neobjevili,“ říká pan Mikulec.

Problém se vrátil zase na začátek.

Naděje svitla při revitalizaci kateřinského sídliště

Projekt se jim na papíře docela líbil, názor magistrátu na sociální složení obyvatel už méně. „Revitalizační projekt vypadal skutečně moc dobře, ale tvrzení v legendě, že na sídlišti žijí převážně asociálové, spoustu lidí hodně urazilo,“ upozorňuje Petr Mikulec jako člověk, který na sídlišti bydlí.

Práce začaly vloni na podzim a podle názoru pana Mikulce při nich citelně chyběl dozor ze strany investora. Konstatuje, že mnohé problémy zůstaly právě proto nevyřešené.

„Jsou to mimo jiné úzké chodníky s ostrými nájezdovými úhly při křížení, ale zarážejících věcí je víc. Stavební odpad nebyl odvezený, nýbrž pohřbený pod hlínou hned u chodníků, keře a stromy, zasazené v suchém podzimu, nebyly zalévané a jsou proto uschlé. V odpočinkové zóně s hřištěm byly postavené sušáky na prádlo. Ošklivostí hyzdí prostor a jsou úplně zbytečné.

Kdo by asi sušil své prádlo na veřejném prostranství hned u prášícího se hřiště?“ zlobí se pan Mikulec.

Bezpečnost na sídlišti je v plenkách

Připomíná, že na služebně má být jeden okrskový strážník, ale k vidění býval až dosud jen minimálně. „Možná napomínal babičky, aby si přivazovaly své jezevčíky, ale jinak neřešil prakticky nic. O víkendových večerech a nocích, kdy se na sídliště stahují podivné živly, není po policistech ani vidu,“ upozorňuje nespokojený muž, který z titulu svého členství v samosprávě také marně požadoval provádění kontrol.

Staré úsloví říká, že člověk si časem zvykne na všechno. Lidé ze sídliště Kateřinky–západ si zvyknout nechtějí.