„Nejčastější jsou nyní katary horních cest dýchacích, záněty průdušek a nosohltanu,“ zmínil praktický lékař pro dospělé Petr Černohorský. Na otázku, zdali existuje nějaká prvence, jak onemocněním předejít, pak odpověděl: „Lidé by měli dodržovat zdravý životní styl, správnou životosprávu, měli by se otužovat.“
Také očkování proti chřipce má podle Petra Černohorského své opodstatnění a význam. „Za ta léta mohu říct, že očkování proti chřipce je opravdu účinné. Zdravotní stav pacientů, kteří se nechají naočkovat, je v zimě dobrý,“ uvedl s tím, že někteří z nich se o očkování hlásí dokonce už dopředu.
Očkování má své opodstatnění
Obdobně to pak vypadá i v ordinaci jedné z opavských lékařek, která si nepřála vystoupit z anonymity. „Pacienti k nám začínají chodit s katary horních cest dýchacích, častější jsou také onemocnění páteře, především plotýnkové syndromy, ničím neobvyklým nejsou ani průjmová onemocnění,“ vyjmenovala lékařka.
Také ona zmínila, že budou-li lidé posilovat imunitu například sportovními aktivitami, otužováním nebo užíváním vitaminů, mohou tak předejít onemocnění. Na otázku, co by doporučila těm, kteří se chtějí léčit sami, podotkla: „Určitě klidový režim, zvýšený příjem tekutin, například bylinkových čajů, a léky proti nachlazení, jako Paralen, Paralen plus, Coldrex či Septisan.“
Jak dále uvedla i u ní v ordinaci začínají nyní pacienty očkovat proti chřipce. „Myslím, že to má své opodstatnění a význam,“ doplnila.
Imunitní systém by si měl pomáhat sám
To, že nyní ošetřuje více pacientů, pak zmínila i lékařka pro děti a dorost z Budišova nad Budišovkou Ivana Přikrylová. „Pacientů máme teď asi o dvě třetiny více, ale není to taková hrůza,“ řekla s tím, že nejčastěji trpí děti záněty horních cest dýchacích.
A jak se staví k očkování dětí proti chřipce? „Sama toto očkování nenabízím, pokud ale mají rodiče zájem, děti naočkujeme,“ zmínila se slovy, že se jedná především o děti chronicky nemocné. Opavská dětská lékařka Eliška Křivská je, co se týká očkování dětí proti chřipce, toho názoru, že to u dětí má malý efekt. „Toto očkování nedoporučuji. Děti, které jsme očkovali, pak byly v ordinaci nejčastěji,“ uvedla s tím, že by si měl imunitní systém pomáhat sám.
Počet pacientů, jak zmínila, je normální. „Nárůst jsme nezaznamenali, je to stejné jako loni. Většinou teď léčíme katary horních cest dýchacích a průjmy,“ upřesnila.
(mn)
Lidé: Nachlazení léčíme slivovicí, vincentkou, alpou, medem a citronem
Jak se lidé brání proti nachlazení? Mají nějaký lidový recept? Zeptali jsme se náhodně vybraných Opavanů. Každý má způsob, který mupři nachlazení pomůže.
„Nejlepší je udělat si čaj z černého bezu nebo lípy, přidat meda citron, vzít si acylpyrin, a hlavně zůstat v klidu, v teple a v pohodě. Odpočívat dva dny a pak to přejde,“ doporučila sedmašedesátiletá důchodkyně Vítězslava Mošová se slovy, že nejlepší pro úlevu a snížení teploty je vypotit se. „Naše maminka nás zabalila do prostěradla, přikryla peřinou a nechala dvě hodiny potit,“ doplnila Vítězslava Mošová.
Jiný způsob léčby má šestadvacetiletý obchodník z Opavy Roman K. „Bráním se tak, že se snažím nic nedělat. Vezmu si Paralen plus a teplý čaj a držím se v teple. Fyzická námaha tělu nesvědčí,“ uvedl muž s tím, že si nebere nemocenskou a snaží se vyléčit přes víkend. Padesátiletý zámečník Jindřich Klemisch se řídí podle pořekadla. „Radši budu v zimě strašákem nežli v létě mrzákem. To znamená, že je důležité v zimě se pořádně oblékat, aby člověk neprochladl,“ zmínil Jindřich Klemisch a doplnil, že nejdůležitější je prevence a otužování.
Také sedmačtyřicetiletá vedoucí obchodního úseku Jitka má svůj recept na nachlazení. „Na kostku cukru se nakape alpa a užívá se. Na kašel je dobré nakrájet cibuli, zasypat ji cukrem a šťáva, kterou to pustí, se bere po lžičkách jako kapky na utlumení kašle. Není to naštěstí moc nechutné, protože cukr zparalyzuje chuť cibule,“ prozradila Opavanka.
Čtyřiašedesátiletá důchodkyně Jana Sokolová užívá hlavně vitamíny. „Největší obranou jsou vitaminy, bylinkové čaje, tím předejdeme nachlazení. Když má člověk studené nohy a nenosí teplé prádlo, nachladí se zaručeně,“ dodává důchodkyně. Vitaminy užívá také čtyřicetiletá Alexandra Kuncová z Otic. „Dáme si šumák, céčko, nejlepší je přidat do bylinkového čaje med a citron. Pomáhá také lžička slivovice s citronem a polykat každé ráno,“ podotkla Alexandra Kuncová.
Osvědčený valašský recept nám prozradila pětapadesátiletá Opavanka Drahomíra Pavelková. „Uvaří se čaj, do toho se dá štamprle slivovice, vymačká se celý citron a je to výborné na chřipku a vypocení. Na nachlazení je taky dobré svařit vincentku s mlékem a osladit medem. Je to chuťově hrozný nápoj, ale pomáhá, protože vincentka je dobrá proti nachlazení,“ uzavřela žena.
(luc)