Protože houbařská sezona je v plném proudu, zeptali jsme se obyvatel Opavy a jejích návštěvníků, zdali houby sbírají a jestli je dokáží bezpečně rozpoznat. „Sbírám pouze to, co poznám. Co nepoznám, nesbírám,“ řekl šestadvacetiletý technik Petr ze Žiliny. Nebyl sám. Podobně se vyjádřila i třiapadesátiletá dělnice Magda Janáková. Jak sama uvedla, sbírá pouze suchohřiby a praváky.
Dotázaní Opavané se v tomto směru shodli. Někteří ovšem nemají se sběrem hub dobré zkušenosti, a to přesto, že se považují za ostřílené houbaře. „Houby nesbírám. Můj kolega je totiž sbíral a v domnění, že se jedná o jedlé houby je snědl a otrávil se spolu s celou rodinou,“ řekl osmasedmdesátiletý Aladár Duda z Bratislavy s tím, že se jednalo o dobrého houbaře.
Za zkušeného se považuje i osmapadesátiletý invalidní důchodce z Opavy Jiří Baranec. „Houby sbírám a naštěstí je všechny poznám. Nikdy jsem nenašel žádnou jedovatou ani hořkou,“ uvedl se slovy, že už byl letos dvakrát v lese, protože houby začaly hodně růst.
Do lesa chodí často i osmatřicetiletá Eva Lukovičová. Ta volí především oblast Jesenicka. Oblíbeným místem pro sběr se u dotázaných stalo také okolí Brna a oblast pod Pradědem.
Co dělají ti, kteří se v houbách příliš nevyznají? Řeší situaci po svém. „Naštěstí nám soused dává houby, tak jsem ráda,“ řekla důchodkyně z Dolních Životic Vlasta Grossmanová. Jak jednat v případě, že se vám po jídle z hub udělá nevolno? Pokud zjistíte další příznaky otravy jako je například průjem a zvracení, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.
Kateřina Dušková, Lucie Orbanová