HLASUJTE VPRAVO: Jste spokojeni s prací strážců zákona?

Policisty napadají hlavně opilci

Tento případ nebyl podle slov Dagmar Schindlerové z opavské policie výjimečný. „Napadeni bývají většinou policisté obvodního oddělení, a to osobami v silně podnapilém stavu,“ uvedla s tím, že v poslední době se zvýšil počet agresivních žen.

Verbální napadení přitom hraničí s fyzickým. „Za prvního půl roku se na Opavsku evidují tři případy fyzického napadení policistů České republiky a dva případy napadení strážníků Městské policie Opava,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Jaké renomé strážci zákona mají?

Lidé je dennodenně v ulicích potkávají. Zeptali jsme se obyvatel Opavy na to, jak jsou s prací strážců zákona spokojeni. Hovořili především o pomalosti při vyšetřování, nedořešených případech krádeží a občas i úplatkářství.

„Ukradli mi kabelku. Čekala jsem, až na místo dorazí policie. Pokládali mi potom spoustu hloupých otázek, místo toho, aby zloděje chytili,“ řekla jednatřicetiletá fyzioterapeutka Michaela Pachmanová se slovy, že jí u policie vadí především pomalost a nedokonalost. A nezůstala sama. Kromě kabelek se kradla také kola nebo auta.

S tím má zkušenost například i jednačtyřicetiletá Opavanka Ivana Rajtová. „Vykradli mi auto. Do čtrnácti dnů mi potom přišel dopis, že se pro nedostatek důkazů řízení zastavuje,“ postěžovala si. Setkala se ovšem i s kladnou odezvou. „V blízkosti mého bydliště se pohybovali bezdomovci a Romové. Ti navštěvovali bez souhlasu naše zahrádky. Policisté nám naštěstí pomohli,“ sdělila s tím, že od té doby mají v oblasti konečně klid.

Osmadvacetiletému Petrovi zase policisté pomohli při těžké havárii. Podle šestadvacetileté Kateřiny, která si nepřála zveřejnit své příjmení, záleží hlavně na kraji, kde žijeme. „Myslím si, že na Opavsku je to dobré. Musím proto zdejší policisty pochválit,“ podotkla.

Pořádání větších policejních akcí se u obyvatel Opavy setkalo s kladnou odezvou. V této souvislosti však padl i pojem korupce. Právě ta představuje pro mnohé dotázané, mezi jinými i sedmadvacetiletého řidiče z Budišova nad Budišovkou nebo šestadvacetiletou Kateřinu z Opavy, která si nepřála být jmenována, největší škraloup na pověsti českých policistů.

Strážníci: Doufáme, že lidé jsou s námi spokojeni

Zeptali jsme se na názor také strážníků opavské městské policie. Ti doufají, že lidé jsou s jejich prací spokojeni. Případy slovního napadení jsou podle jejich slov téměř na denním pořádku, s fyzickým napadením se námi oslovení strážníci dosud nesetkali.

A čeho se obyvatelé Opavy podle jejich slov nejvíce dopouštějí? „Parkují u obchodů, kde parkování není dovoleno,“ sdělili nám městští policisté územního dohledu, kteří si nepřáli být jmenováni. Jejich kolegové kromě nesprávného parkování uvedli i rušení nočního klidu. Podle jednoho z nich jsou však opavští obyvatelé mnohem slušnější než v Praze.

Tiskový mluvčí: Obraz policie se změnil k lepšímu

„Přijali jsme nové koncepční prvky v rámci projektu Community policing, abychom se přiblížili lidem a otevřeli veřejnosti. Chceme informovat pravdivě a otevřeně,“ vysvětlil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. Obraz policie se podle něj za posledních sedmnáct let, co u policie pracuje, výrazně změnil k lepšímu.

(kat)