Vyplývá to z analýzy, kterou si nechal vypracovat Moravskoslezský kraj, který nemocnici vlastní. Zástupci mikroregionu Moravice a lékaři se na páteční schůzce ve vítkovské nemocnici shodli, že v případě zrušení lůžkové části zaniknou postupem času ostatní části.

„Uzavřením nemocnice, laboratoře a rentgenu bude bezprostředně ohrožen chod dalších odborných ambulancí stejně jako základní předpoklady k práci praktických lékařů. Kvůli vysokým nákladům bychom přišli i o pohotovost,“ uvedl předseda Venkovského mikroregionu Moravice Zdeněk Hegar s tím, že se spádovou oblastí se jedná o 14,5 tisíce lidí.

Proto se zástupci sdružených obcí rozhodli zorganizovat petici za zachování nemocnice ve stávajícím rozsahu. Tedy hlavně lůžka na LDN, rentgenu, laboratoří, ambulance a dalších. Jejich zrušení by mělo podle nich devastující dopad na úroveň zdravotní péče. Navíc zavedenou kyvadlovou dopravu z vítkovské do novojičínské nemocnice minulý měsíc zrušili.

A co to tedy znamená pro obyčejné lidi? Jelikož není přímé autobusové spojení mezi Vítkovem a Novým Jičínem, vlakem se do nemocnice pacient dopraví za dvě až tři hodiny. A v případě závažného zdravotního problému, kdy je nutné zavolat záchranku? To funguje již několik let následovně.

Pro pacienta přijede například záchranka z Vítkova. Doveze jej do kempu v Kajlovci, kde jej i v mrazu přeloží do druhé záchranky, která přijede z Opavy. Ta pak pacienta dopraví do opavské nemocnice.

Jak řekla primářka vítkovské LDN Ludmila Prusíková, nejdůležitější je zvrátit rozhodnutí kraje. „Lokalita bez péče ochrne. Na LDN je 24hodinová služba, která poskytne první pomoc a rozhodne, co s pacientem dál,“ podotkla. Zástupci mikroregionu se nyní připravují na jednání s náměstkem hejtmana a vedoucí odboru zdravotnictví.