Kdo si tento týden neužívá dovolené a těší se na víkendové volno, toho meteorologové příliš nepotěší. Přes Česko se totiž dnes přežene studená fronta, která přinese prudké ochlazení.

To je špatná zpráva nejen pro ty, kdo se chystali na výlet či k vodě, ale především pro lidi se zdravotními potížemi. „Každá změna tlaku přináší velké riziko pro kardiaky a osoby se srdečním onemocněním,“ řekl Deníku kardiolog a internista Karel Kolář.

„Obzvášť nebezpečné jsou právě změny, které nás teď čekají, a sice přechod z velkého horka k ochlazení a bouřkám,“ dodal. Lidé s chronickými potížemi by se proto měli vyhnout zvýšené námaze či rozrušení. Hrozí škody na úrodě Navíc v řadě oblastí hrozí škody na polích, domech i hospodářských objektech.

„Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině,“ varovala meteoroložka Jaroslava Hajáková z Českého hydrometeorologického ústavu. Meteorologové navíc varují před přívalovými dešti a kroupami. Ty by mohly uškodit zejména zemědělcům, v řadě oblastí totiž vrcholí žně.

Do Česka pak začne proudit studený vzduch od západu a severozápadu. Sobota bude deštivá, s teplotami od 20 až 24 stupňů. Počasí se začne zlepšovat až v neděli, kdy už bude na většině území skoro jasno, a teploty znovu porostou až na příjemných 27 stupňů Celsia.

Tropy se do Česka znovu vrátí až v pondělí. První dva dny příštího týdne se budou teploty pohybovat až kolem 32 stupňů Celsia. Příjemné teploty mají vydržet ještě ve druhé třetině srpna, kdy meteorologové očekávají 21 až 27 stupňů. V poslední třetině pak již jen od 18 do 24 stupňů.

Dalibor Dostál, Zdenka Dvořáková