Slavnosti zahájí tradiční průvod v čele se svatým Martinem v sedle bílé klisny. Vyjde v 10.30 od Obecního domu a zamíří přes centrum města na Dolní náměstí. Světce budou doprovázet rytíři, družina v historických kostýmech a hudebníci. „Průvod bude jedinečnou ozdobou celých slavností,“ zdůrazňuje vedoucí turistického informačního centra Richard Lichnovský. Přesně v 11 hodin a 11 minut zazní na Dolním náměstí slavnostní fanfáry, které odstartují program. Martina na bílém koni přivítá primátor Tomáš Navrátil a děkan při konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie Václav Koloničný. Ten požehná svatomartinskému vínu.

Šermířská vystoupení a hry vystřídají pohádka, dílničky, fotokoutek, malování na obličej a projížďky na koňských povozech. Návštěvníci oslav si zazpívají s cimbálovou muzikou a podívají se na ukázky gotických a renesančních tanců v podání členů spolku Rytíři sv. Grálu. Mezitím budou moci ochutnávat mladá, tedy letošní vína. Závěr bude ptřit ohňové show.

Montessori vyučování.
V Opavě se sejdou kantoři se zájmem o Montessori

Celý den bude se bude prodávat občerstvení a Svatomartinská vína. V nabídce budou husí dobroty a opékané sele. „Za vratnou kauci padesát korun si ve stánku Opavského Slezska bude možné vyzvednout skleničku na víno,“ vzkazují pořadatelé. Se slavnostmi je spojen další ročník Svatomartinské vinné stezky, který odstartuje v 16 hodin. Lidé se po ní mohou procházet městem a „koštovat“ svatomartinská vína.