„Pro každou zemi je zhotoven seznam doporučených specifických očkování. V určitých případech je u lidí středního a vyššího věku navíc nutné posílit provedená očkování z dětství, nejčastěji proti záškrtu a dětské obrně," říká primář opavského infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel.

Doporučené cestovní očkování do některých exotických zemí

Indonésie – virová hepatitida A, B, břišní tyfus, vzteklina, malárie
Filipíny – hepatitida A, B, malárie a horečka dengue
Indie – mimo turistických oblastí – žloutenka A i B, břišní tyfus a cholera
Jamajka – virová hepatitida A a B, břišní tyfus
Keňa – mimo turistických oblastí – žlutá zimnice, žloutenka A a B a břišní tyfus
Mexiko – při pobytu v odlehlých oblastech – žloutenka typu A a B, tyfus, záškrt
Tanzánie – virová hepatitida A, břišní tyfus
Thajsko – při pobytu v odlehlých oblastech – žlutá zimnice, žloutenka, tyfus a malárie
Vietnam – v odlehlých oblastech – břišní tyfus, žloutenka a japonská encefalitida
povinné očkování v těchto zemích vyžadované není.

Aktuální rizika ve světě?

V jižní Africe hrozí letos hlavně cholera a žlutá zimnice, cholerou se mohou nakazit i návštěvníci Jemenu, v Kongu je rozšířená ebola, v Angole malárie a tato nemoc je na vzestupu i v Namibii.

V západní Africe jsou to rozšířené meningokové meningitidy a na Novém Zélandu zase břišní tyfus. Povinné očkování je v současné době vyžadováno proti žluté zimnici při cestách do zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky a proti meningokokové meningitidě při cestách do Saudské Arábie.

Nejbezpečnější částí Afriky je sever

V severní Africe přenáší hmyz nemoci vzácně a malárie se vyskytuje jen v některých konkrétních lokalitách. Nositeli bacilů průjmových onemocnění, žloutenky typu A nebo také amebozy bývají potraviny a voda.

V subtropické Africe přenášejí choroby hlavně komáři, komárci, moucha tse-tse, ale rovněž i blechy, vši a klíšťata. Až na výjimky včetně Seychel je všude rozšířena malárie. Častá je také horečka dengue, vzácněji smrtelně nebezpečná žlutá zimnice, spavá nemoc, leishmaniosa, mor či skvrnitý tyfus.

Z potravin a vody může turista v těchto místech Afriky dostat kromě průjmů i žloutenku A a E, tyfus, choleru nebo dětskou obrnu. Rozšířená tam bývá vzteklina.

Specifická rizika Asie

Ve východní Asii je rozšířena horečka Dengue a japonská encefalitida. Mongolsko a Čína mají i morová ohniska a vyskytují se tam žloutenky A i B. Jihovýchodní Asie ohrožuje malárií a HIV, od jara do podzimu i japonskou encefalitidou.

Ve Vietnamu jsou ohniska moru, k závažnějším chorobám patří úplavice, cholera, ameboza, bilharzióza, žloutenky či vzteklina. Ve střední Asii je rozšířena malárie, japonská encefalitida, leishmanioza, žloutenky, cholera a tyfus.

V Americe je nebezpečný hlavně střed a jih

Severní Amerika je po zdravotní stránce velmi bezpečná, ale ve Střední Americe už bývá častá ameboza a rovněž i vzteklina. Menší riziko pak představuje malárie, tyfus nebo cholera.

V Jižní Americe je dosti rozšířená malárie, žlutá zimnice, ameboza, žloutenky, cholera, dengue, leishmanioza. V Argentině a Chile cestovatele vážněji ohrožuje jen vzteklina a výjimečně také i žloutenka.

Slezská nemocnice má očkovací centrum

Jediným očkovacím centrem v opavském spádovém regionu je infekční oddělení Slezské nemocnice. Disponuje všemi dostupnými vakcínami na závažné infekce, které může člověk při cestování po světě dostat.

„Například původce žloutenky typu A, který je v exotických zemích hodně rozšířený, má asi trochu jiné vlastnosti než ten náš a onemocnění mívá u Evropanů daleko těžší průběh. Lidé si žloutenku k nám přivezli hlavně z Egypta nebo z Thajska," varuje primář infekčního oddělení Petr Kümpel.

Očkování proti ní je vhodné podstoupit nejpozději 14 dnů před odjezdem a lze ji kombinovat s očkováním proti tyfu.

Na opavském oddělení bývají i pacienti s malárií nebo s podkožními larvičkami či s těžkými reakcemi po poštípání hmyzem nebo medúzami. Mladá žena strávila na oddělení přes tři měsíce se žloutenkou typu A. Jiné ženě zase na dovolené ochrnuly okohybné nervy v důsledku zánětu mozkových blan. Dlouho trvalo, než přestala vidět dvojitě.

K nejčastějším suvenýrům z exotických míst však patří cestovatelské průjmy. Očkování proti některým nemocem vyžadují větší počet dávek, a proto je nutné začít s očkováním šest týdnů před odjezdem i dříve. O termínech je dobré poradit se s lékařem v očkovacím centru.

„Lidé, pravidelně cestující do exotických zemí, bývají po základním očkování proti infekčním nemocem dlouhodobě až celoživotně chránění. Všechno se dozvědí v našem centru," dodává primář Kümpel.