Varující příznaky však není dobré přehlížet. Oční oddělení Slezské nemocnice má pro léčení pacientů s poškozeným zrakem plný stav odborných lékařů i ambulancí. Velmi často do nich přicházejí lidé se dvěma zákaly – šedým a zeleným.

Šedý zákal znamená zkalení oční čočky a výskyt onemocnění stoupá s věkem. Pacienti si mohou sami vybrat, jaké náhradní čočky budou v očích nosit.

Mohou to být měkké monofokální, které jim plně uhradí pojišťovna, nebo nadstandardní multifokální i torické, se kterými už nebudou po operaci potřebovat na čtení brýle. Asferická čočka jim zase výrazněji zkvalitňuje vnímání sledovaného obrazu.

Na šedý zákal dobře platí nové metody

Pro zkvalitnění operace tohoto očního onemocnění dostalo oddělení letos nový přístroj, který umožňuje kvalitní a šetrné provedení operace šedého zákalu pomocí ultrazvuku technikou malého řezu.

„V indikovaných případech je možno použít novou technologii, tak zvanou aqua-lase, což znamená rozdrcení a následné odstranění zkalené oční čočky jemným proudem tekutiny. Operace šedého zákalu provádíme pacientům bez ohledu na věk a nemusejí se zákroku obávat, protože nebolí,“ ujišťuje primářka Zdeňka Wandrolová případné zájemce.

Zelený zákal je léčen konzervativně, laserem i chirurgicky

Je onemocněním zrakového nervu. Vzniká kombinací vyššího očního tlaku s poruchou prokrvení zrakového nervu a dělí se do dvou základních typů. První je zákeřný, protože nebývá provázen žádnými zjevnými potížemi a projeví se až velkým poškozením vidění i zorného pole.

Druhý se, na rozdíl od prvního, projevuje záchvaty silné bolesti postiženého oka i hlavy a jeho zarudnutím, bolestí hlavy a celkovou nevolností. Některé oční komplikace vyvolává diabetes (cukrovka) a jsou řešeny v sítnicové ambulanci pomocí laseru.

Na preventivní prohlídky by lidé od čtyřiceti let měli k očním lékařům docházet pravidelně. Pro včasnou diagnostiku slouží nová digitální fundus kamera, kterou oddělení používá od loňska.

Den otevřených dveří nabídne i vyšetření

V nejbližších měsících zajistí oční oddělení Slezské nemocnice pro opavskou veřejnost znovu Den otevřených dveří. V jeho průběhu zájemcům změříme oční tlak a případně jim vyšetříme zrakový nerv,“ informuje primářka Wandrolová.

S prázdnou neodejdou z očního oddělení ani lidé, kteří potřebují kosmetickou nebo léčebnou operaci očních víček nebo očního okolí. Pozornost je věnována též zrakovým problémům dětí, postižených šilhavostí, tupozrakostí nebo refrakčními vadami.

Na oddělení je prováděna hlavně „jednodenní chirurgie“, ale někdy je přece jen nutné pacienta hospitalizovat. Pro tento účel je na chirurgickém oddělení v pavilonu V vyčleněno šest lůžek.