Nová digitální sítnicová kamera bude sloužit pacientům, postiženým vlivem cukrovky očními komplikacemi i lidem s cévním nebo zánětlivým onemocněním sítnice.

„Je dokonalá pro perfektní digitální zobrazení přední části oka a sítnice. Umožní také kontrastní vyšetření cév sítnice a dokáže odhalit začínající změny na sítnici už v minimálním rozsahu, takže může být zahájena včasná terapie,“ přibližuje schopnosti přístroje pro sítnicovou ambulanci primářka Zdeňka Wandrolová.

Nadace ČEZ poskytla dar ve výši 1,7 milionu korun a z něj byla za 1,5 milionu korun kamera zakoupena. Za zbylých 200 tisíc korun oddělení pořídilo ještě bezkontaktní tonometr k měření nitroočního tlaku. Projekt rekonstrukce oddělení zahájil už bývalý primář oddělení Jaroslav Meisels a současná primářka ho úspěšně dokončila.

„Pokračovala jsem ve stopách toho, co primář Meisels začal a chtěla bych na jeho záměry dál navázat,“ míní primářka Wandrolová. Projekt se oběma autorům povedl. „Předložená podoba byla kvalitní a naprosto přesvědčivá, takže Krajský úřad na rekonstrukci poskytl kolem šesti milionů korun,“ řekl opavský primátor Zbyněk Stanjura, který je současně také krajským radním a členem správní rady Nadace ČEZ.

Podle jeho názoru se potvrzuje správnost víceúčelového financování. Oddělení je zařazeno do systému jednodenní chirurgie Jeho čtyři ambulance – pro sítnice, pro zelený zákal, operační a dětská byly dříve umístěné v různých částech pavilonu. Teď jsou spolu se zákrokovým sálkem a operačním traktem konečně společně na jednom patře.

„Ročně provádíme kolem 1 500 operací a z toho tisíc se týká šedého zákalu, operovaného ambulantně,“ říká primářka Wandrolová.

„Jsem šťastný bývalý primář, protože sleduji, jak oddělení dál stoupá a zdokonaluje se. Pod vedením mé nástupkyně je v nejlepších rukách,“ konstatuje bývalý primář Jaroslav Maisels.

Oční oddělení bude pacientům v pavilonu F k dispozici od 16. října každý všední den od 7 do 15.30 hodin a v pohotovosti od 15.30 do 20 hodin. Pohotovostní režim o víkendech bude od 9 do 16 hodin.