V rozmezí čtyř dnů na přelomu října a listopadu byly ve slezské metropoli ukradeny dvě škodovky. Pachatel nebo pachatelé se nejprve zaměřili na žlutý vůz Octavia combi zaparkovaný na Nákladní ulici s poznávací značkou 9T6 9444. Majitelem byl devětadvacetiletý muž z Krnova. Krádeží mu vznikla škoda za 110 tisíc korun.

Opět se kradlo v podzemní garáži

Druhá zlodějská akce na sebe nenechala dlouho čekat. Došlo k vniknutí do prostor společných garáží pod bytovým domem v Kateřinkách. Z parkovacího místa byla odcizena Škoda Octavia roku výroby 2008 v šedé metalíze s SPZ: 5T5 5867 za 130 tisíc, která patřila osmatřicetileté ženě z Opavy.

Zajímavosti je, že v tomto domě se octavie nekradly poprvé. Už koncem srpna zde někdo vyhodil pojistky, aby fotobuňka nespustila světlo. Pachatele pak nemohly zachytit kamery ostatních vozidel. Zhruba v té době zmizela Octavia také ze sídlištního parkoviště v opavské části Kylešovice. Jednalo se o auto s rokem výroby 2012 v hodnotě 320 tisíc.

Policie žádá veřejnost o spolupráci.

Pokud byste u dvou nejčerstvějších případů věděli, kde by se vozy mohly nacházet anebo kdo za krádežemi stojí, neváhejte a ozvěte se na policejní číslo 974 737 651 nebo na bezplatnou linku tísňového volání 158.

Na krádežích pracuje speciální tým

Policie zjišťuje, jestli se na odcizení vozu podílel jeden člověk anebo šlo o dobře organizovanou skupinu více osob. V Opavě tuto trestnou činnost řeší speciální tým policistů zaměřující se na krádeže motorových vozidel. Ten je v úzké spolupráci s ostravskými kriminalisty.

Specialisté pátrají i po osudu ukradených aut. Jestli například putovaly do zahraničí. „Žádáme veřejnost, aby byla obezřetná. Pokud si například všimnete, že parkoviště obchází podezřelé osoby, zkontaktujte policii,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Co na to odborníci?

Naše redakce se ptala na názory i odborníků z Opavy. Například zda bazary neregistrovaly nabídku nákupu podezřelých náhradních dílů.

„Nikdo nám nic nenabízel. Nedávno jsme se ale o krádežích octavií bavili. Divil bych se tomu, kdyby někdo kradl jedničkové octavie, aby je následně mohl rozprodat na náhradní díly. Ty jsou totiž mnohdy dražší než originál. Člověku se to nevyplatí, když může koupit úplně nový díl s jasným původem,“ komentoval majitel kylešovického autobazaru Jiří Král a vzápětí ještě dodal:

„Vypadá to na dobře organizovanou skupinu více osob. Mám kamaráda, který měl svou octavii zaparkovanou a zamčenou v podzemní garáži. I přesto mu ji ukradli. Tohle nemohla být náhodná akce.“

Fotogalerie: Škoda Octavia slaví 20 let.

Octavie jsou spolehlivá auta

Trochu jiný pohled na věc má majitel autoservisu Grocar ve Vrchní ulici František Groda: „Octavie jsou jedním z nejrozšířenějších typů aut u nás. O náhradní díly je obrovský zájem a ve velkém bývají vykupovány i z vrakovišť. Octavia v TDI je vůz, který jede velice slušně, má velmi dobrou spotřebu okolo čtyř až pěti litrů, velkou životnost a spolehlivost.

Dá se s ní najet i 700 tisíc kilometrů, takže se těší velké oblibě.“

Zřiďte si havarijní pojistku

Jedinou účinnou obranou proti zlodějům se zdá být zřízení kvalitní havarijní pojistky. „Připojistit se určitě vyplatí. Krádežemi se zabývají organizované gangy, které v časných ranních hodinách odcizí vůz během chvilky. Vyřadit zámek zpátečky a další věci jsou pro ně záležitostí chvilky.

Ukrást auto i s naložením na nákladní vůz jim zabere klidně pět minut. V dnešní době různých asistencí pak lidé často ani nepoznají, že se jedná o zloděje,“ poznamenal Petr Wolf, vedoucí prodeje ojetých vozů opavské společnosti Adiv, která je dealerem vozidel značky Škoda.