VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od železničního neštěstí v Krzanowicích uplyne 91 let

Opavsko - Málokdo z obyvatel Opavska ví, že téměř za humny, v dnešních polských Krzanowicích naproti Chuchelné došlo 24. října 1919, okolo 4.40 hodiny ranní k velkému železničnímu neštěstí, které počtem obětí a zraněných patří i dnes k největším v evropských dějinách železnic. Za několik dní uplyne 91 let od této události.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Václav Pancer

„Tato událost zasáhla také tragicky do života rodiny z matčiny strany ze Štěpánkovic,“ napsal naší redakci Richard Galdia z Opavy, který o události získal následující podrobnější informace.

Tragickou roli sehrál líh

Opava byla od roku 1895 spojena z nádraží Opava-západ přes Jaktař, Kateřinky a Kravaře s bývalým německým okresním městem Ratiboří dobře fungující železniční tratí. V Ratiboři pak navazovalo přímé rychlíkové spojení do Berlína.

Toto dopravní spojení bylo využíváno zejména tehdejšími německými hlučínskými pendlery, kteří dojížděli do Německa za prací, obchodníky či lidmi k vyřizování úředních záležitostí v Ratiboři, k nákupům, návštěvám příbuzným apod. Ale pravidelně také mnoha lidmi, kteří dále převáželi a prodávali pašovaný užitkový líh do Ratiboře, Opole či Vratislavi.

Právě ten sehrál při železničním neštěstí svou tragickou roli.

Líh se nejprve ve velkém (v sudech) pašoval přes hraniční řeku Opavu z tehdejší ČR na Hlučínsko a pak dále do německého vnitrozemí. Díky poptávce a rozdílu v cenách v ČR a Německu to byla jedna z mála tehdejších možností, jak si vydělat na živobytí zejména pro velký počet tehdejších nezaměstnaných.

Vzhledem k přítomnosti četníků a finanční policie v pohraničí byl líh většinou ihned za hranicí ze sudů přelit do klempíři speciálně zhotovených plechových nádob přizpůsobených tvaru těla mužů i žen. Byly zavěšeny a připevněny pod oblečením na břichu, na bedrech, krku a dokonce i k lýtkům. Jindy byl líh přelit do skleněných láhví a ukryt v našitých speciálních vnitřních kapsách oděvů nebo v kufrech s dvojitým dnem.

Lokomotiva jako smrtící zeď

Aby se mohly vlaky jedoucí z Ratiboře a současně od Opavy na jednokolejné trati křižovat, před vjezdem na nádraží v obci Krzanowice se trať na výhybce rozdvojila na dvoukolejnou, aby se na konci nádraží při výjezdu stejně spojila v jednokolejnou.

V ono kritické mlhavé ráno přijel nejprve na nádraží v Krzanowicích nákladní vlak směrem od Ratiboře. Kvůli míjení doháněl menší zpoždění, jel příliš rychle a ve stanici již nedobrzdil a přejel bezpečnou vzdálenost. Lokomotiva se tak dostala až do dvou třetin výhybky, oddělující první a druhou kolej a přední částí již zasahoval do kolejiště přijíždějícího osobního vlaku od Opavy.

Ten narazil do lokomotivy nákladního vlaku stojícího na nádraží. Lokomotiva osobního vlaku i po nárazu zůstala na kolejích, ale stala se smrtící zdí pro lehčí vagóny za ní. První, zavazadlový vagón byl vtlačen na lokomotivu a v něm k dovršení neštěstí okamžitě nárazem exploduje sud s lihem, který tam byl rovněž pašován železničáři.

Další dva vagóny čtvrté třídy a první vagón třetí třídy se vymršťují z kolejí a začínají se překlápět na sebe. Hořící zavazadlový vagón zapaluje další dřevěné vagóny, ve kterých se nacházel také líh, a to v nádobách na tělech lidí a v jejich zavazadlech. Navíc byly vagóny tenkrát osvětleny plynovými lampami s živým ohněm. Plyn okamžitě vybuchl a zapálil dřevěné části vagónů.

„Následky srážky byly strašlivé. Nowiny Raciborskie 27. října uvádějí 39 obětí, následně bylo potvrzeno 30 obětí. Z tohoto počtu bylo přímo v troskách vlaku nalezeno 19 zuhelnatělých těl, dalších 11 osob zemřelo na následky popálenin a zranění v nemocnicích v Krzanowicích a Ratiboři.

Vzhledem k uváděnému rozdílnému počtu dalších asi 40-50 těžce zraněných a popálených je pravděpodobné, že počet obětí se časem přiblížil spíše vyššímu číslu. Počet lehce zraněných se pohyboval kolem 111-113 osob,“ uvádí Richard Galdia.

Poznamenalo to i mou rodinu

Tato událost se dotkla i rodiny Richarda Galdii, který uvádí: „Po nehodě zemřel na následky popálenin v nemocnici sv. Augustina v Krzanowicích matčin nevlastní bratr Evald Žídek (Ewald Ziedek) ze Štěpánkovic. Ke dni 29. 10. nebyl uveden v seznamu oněch 11 potvrzených obětí, které následně podlehly svému zranění.

Naopak byl uveden polskými i německými novinami příjmením v seznamu přeživších těžce zraněných a popálených osob, které byly transportovány do této nemocnice v Krzanowicích spolu s dalšími 5 muži ze Štěpánkovic. Je tedy jisté , že byl jedním z těch, kteří navýšili konečný počet obětí nad uváděných 30 osob. Má maminka Pavla roz. Žídková mi o této události kdysi krátce vyprávěla.

Dle jejího vyprávění i on měl na sobě ve vlaku nádobu s lihem.“

Opuštěné nádraží

Dnes je budova krzanowického nádraží dávno opuštěná, zůstalo nástupiště, koleje jsou zarostlé trávou a náletovými dřevinami. Provoz mezi Ratiboří a Opavou skončil ihned po II. světové válce a provoz na trati Ratiboř – Krzanowice skončil v 80. letech minulého století. Při výjezdu ze stanice směrem na Chuchelnou je ale ještě dodnes v trávě dobře rozeznat spojení kolejí, osudné místo srážky.

Zdroj: Kniha „Krzanowice i okolice – Monografia gminy“
kniha Anny Malchárkové „Modrá barva duhy“
vzpomínky Pavly Galdiové, roz. Žídkové ze Štěpánkovic

Autor: Zuzana Urbánková

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník, fasádník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Táňa Dudová. Životopis zašlete na email: info@rybka-cz.cz, Pracoviště Kravaře, nástup ihned.. Pracoviště: Rybka - stavby a služby, s.r.o., Kostelní, č.p. 733, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Táňa Dudová, +420 739 593 292.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu18 000 Kč

Úředníci ve skladech VEDOUCÍ SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Toflová Irena, tel.: 724 438 168. Životopisy zasílejte na e-mail: irena.toflova@tipa.eu, vzdělání technického zaměření, zkušenost s vedením menšího týmu (5 osob), spolehlivost, flexibilita, samostatnost, komunikativnost., Náplň práce:vedení a zodpovědnost za sklad, chystání a zakládání zboží na pozice, vedení výroby držáků satelitních parabol, optimalizace a inovace práce ve výrobě držáků, zodpovědnost za produktivitu a kvalitu práce svěřeného týmu, zlepšování stávajících procesů., Nabízíme:odpovídající mzdové ohodnocení, práci ve stabilní firmě, aktivní účast na realizaci rozvoje firmy, prostor k seberealizaci, firemní benefity.. Pracoviště: Tipa,spol. s r.o., Sadová, č.p. 2749, 746 01 Opava 1. Informace: Irena Toflová, +420 724 438 168.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař16 500 Kč

Tesaři tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Kročková Pavlína, tel.: 724 484 508 - volejte 6:30 - 14:00 hod., e-mail: personal@ostravskestavby.cz., SOU v oboru., Místo výkonu: stavby Ostravských staveb a.s., Měsíční prémie dle kvalitně odvedené práce 0 - 50 %, nástup dle dohody.. Pracoviště: Ostravské stavby a.s. - bolatice, Průmyslová, č.p. 964, 747 23 Bolatice. Informace: Pavlína Kročková, +420 724 484 508.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik18 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti TECHNIK, TECHNIČKA - KONTROLOR -KA KVALITY PRO DIVIZI HYDRAULIKA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO:, Krybusová Daniela Ing., tel.: 553 872 176, e-mail: krybusova@ostroj.cz., ÚSO/SOU vzdělání, technické zaměření - strojírenský obor výhodou., Znalost základních principů systému jakosti, praktická zkušenost s tvorbou dokumentace a dokumentů systému jakosti výhodou., Praktická zkušenost v oblasti kontroly kvality strojírenských výrobků., Zkušenost s měřicími a zkušebními přístroji strojírenských výrobků., Znalost čtení technické dokumentace., Orientace v oblasti technických norem., Základní orientace v oblasti norem systému jakosti., Ochota k dalšímu vzdělávání a zvyšování kvalifikace., Komunikační a argumentační schopnosti., Pracoviště Opava, nástup dle dohody., Náplň práce:, - připravuje dokumentaci pro schvalování "prvních vzorků" a vzorků při rekvalifikačních zkouškách (dle metodiky PPAP nebo obdobné požadované zákazníkem)., - zpracovává dokumenty / spolupracuje při zpracování dokumentů vývojový diagram procesu (PFD), procesní FMEA a kontrolní plán., - zajišťuje a řídí vzorkování a rekvalifikační zkoušky., - spolupracuje při provádění / provádí analýzy MSA; při zavádění / zavádí využití statistických metod., - provádí vyhodnocování za použití statistických metod; rozměrové a jiné kontroly dílců., - používá a obsluhuje potřebnou měřicí a zkušební techniku., - koordinuje vhodné metody kontroly a zkoušek., - provádí činnosti dle dokumentace systému jakosti. , - odpovídá za řízení neshodných výrobků., - analyzuje příčiny vzniku neshodných výrobků., - rozhoduje o vyřazení vadných výrobků., - zajišťuje identifikaci položek po kontrole a zkouškách.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Krybusová, +420 553 872 176.

Uherské Hradiště - Přípravné utkání SFC Opava - Skalica 24. února 2018. Gól Opavy.
30

Opava generálku vyhrála, navíc po dobré hře

Olympijský festival v Ostravě. Ilustrační foto.

ANKETA: Vyberte nejlepší sportoviště Olympijského festivalu v Ostravě

Meteorologové varují: Budou silnější mrazy. Teplota může klesnout i pod minus 30

Meteorologové varují před silnými mrazy, které mají nastoupit dnes v noci. Až do druhé poloviny příštího týdne očekávají minimální teploty od minus 15 do minus deseti stupňů Celsia.

Olympijský festival v Ostravě i na horách jde do finále

XXIII. zimní olympijské hry jdou do finále a s nimi i dění v Olympijském festivalu v Ostravě. Hned v sobotu ráno se další zlatou medailí fantasticky zapsala do historie sportu neuvěřitelná Ester Ledecká.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT