VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od železničního neštěstí v Krzanowicích uplyne 91 let

Opavsko - Málokdo z obyvatel Opavska ví, že téměř za humny, v dnešních polských Krzanowicích naproti Chuchelné došlo 24. října 1919, okolo 4.40 hodiny ranní k velkému železničnímu neštěstí, které počtem obětí a zraněných patří i dnes k největším v evropských dějinách železnic. Za několik dní uplyne 91 let od této události.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Václav Pancer

„Tato událost zasáhla také tragicky do života rodiny z matčiny strany ze Štěpánkovic,“ napsal naší redakci Richard Galdia z Opavy, který o události získal následující podrobnější informace.

Tragickou roli sehrál líh

Opava byla od roku 1895 spojena z nádraží Opava-západ přes Jaktař, Kateřinky a Kravaře s bývalým německým okresním městem Ratiboří dobře fungující železniční tratí. V Ratiboři pak navazovalo přímé rychlíkové spojení do Berlína.

Toto dopravní spojení bylo využíváno zejména tehdejšími německými hlučínskými pendlery, kteří dojížděli do Německa za prací, obchodníky či lidmi k vyřizování úředních záležitostí v Ratiboři, k nákupům, návštěvám příbuzným apod. Ale pravidelně také mnoha lidmi, kteří dále převáželi a prodávali pašovaný užitkový líh do Ratiboře, Opole či Vratislavi.

Právě ten sehrál při železničním neštěstí svou tragickou roli.

Líh se nejprve ve velkém (v sudech) pašoval přes hraniční řeku Opavu z tehdejší ČR na Hlučínsko a pak dále do německého vnitrozemí. Díky poptávce a rozdílu v cenách v ČR a Německu to byla jedna z mála tehdejších možností, jak si vydělat na živobytí zejména pro velký počet tehdejších nezaměstnaných.

Vzhledem k přítomnosti četníků a finanční policie v pohraničí byl líh většinou ihned za hranicí ze sudů přelit do klempíři speciálně zhotovených plechových nádob přizpůsobených tvaru těla mužů i žen. Byly zavěšeny a připevněny pod oblečením na břichu, na bedrech, krku a dokonce i k lýtkům. Jindy byl líh přelit do skleněných láhví a ukryt v našitých speciálních vnitřních kapsách oděvů nebo v kufrech s dvojitým dnem.

Lokomotiva jako smrtící zeď

Aby se mohly vlaky jedoucí z Ratiboře a současně od Opavy na jednokolejné trati křižovat, před vjezdem na nádraží v obci Krzanowice se trať na výhybce rozdvojila na dvoukolejnou, aby se na konci nádraží při výjezdu stejně spojila v jednokolejnou.

V ono kritické mlhavé ráno přijel nejprve na nádraží v Krzanowicích nákladní vlak směrem od Ratiboře. Kvůli míjení doháněl menší zpoždění, jel příliš rychle a ve stanici již nedobrzdil a přejel bezpečnou vzdálenost. Lokomotiva se tak dostala až do dvou třetin výhybky, oddělující první a druhou kolej a přední částí již zasahoval do kolejiště přijíždějícího osobního vlaku od Opavy.

Ten narazil do lokomotivy nákladního vlaku stojícího na nádraží. Lokomotiva osobního vlaku i po nárazu zůstala na kolejích, ale stala se smrtící zdí pro lehčí vagóny za ní. První, zavazadlový vagón byl vtlačen na lokomotivu a v něm k dovršení neštěstí okamžitě nárazem exploduje sud s lihem, který tam byl rovněž pašován železničáři.

Další dva vagóny čtvrté třídy a první vagón třetí třídy se vymršťují z kolejí a začínají se překlápět na sebe. Hořící zavazadlový vagón zapaluje další dřevěné vagóny, ve kterých se nacházel také líh, a to v nádobách na tělech lidí a v jejich zavazadlech. Navíc byly vagóny tenkrát osvětleny plynovými lampami s živým ohněm. Plyn okamžitě vybuchl a zapálil dřevěné části vagónů.

„Následky srážky byly strašlivé. Nowiny Raciborskie 27. října uvádějí 39 obětí, následně bylo potvrzeno 30 obětí. Z tohoto počtu bylo přímo v troskách vlaku nalezeno 19 zuhelnatělých těl, dalších 11 osob zemřelo na následky popálenin a zranění v nemocnicích v Krzanowicích a Ratiboři.

Vzhledem k uváděnému rozdílnému počtu dalších asi 40-50 těžce zraněných a popálených je pravděpodobné, že počet obětí se časem přiblížil spíše vyššímu číslu. Počet lehce zraněných se pohyboval kolem 111-113 osob,“ uvádí Richard Galdia.

Poznamenalo to i mou rodinu

Tato událost se dotkla i rodiny Richarda Galdii, který uvádí: „Po nehodě zemřel na následky popálenin v nemocnici sv. Augustina v Krzanowicích matčin nevlastní bratr Evald Žídek (Ewald Ziedek) ze Štěpánkovic. Ke dni 29. 10. nebyl uveden v seznamu oněch 11 potvrzených obětí, které následně podlehly svému zranění.

Naopak byl uveden polskými i německými novinami příjmením v seznamu přeživších těžce zraněných a popálených osob, které byly transportovány do této nemocnice v Krzanowicích spolu s dalšími 5 muži ze Štěpánkovic. Je tedy jisté , že byl jedním z těch, kteří navýšili konečný počet obětí nad uváděných 30 osob. Má maminka Pavla roz. Žídková mi o této události kdysi krátce vyprávěla.

Dle jejího vyprávění i on měl na sobě ve vlaku nádobu s lihem.“

Opuštěné nádraží

Dnes je budova krzanowického nádraží dávno opuštěná, zůstalo nástupiště, koleje jsou zarostlé trávou a náletovými dřevinami. Provoz mezi Ratiboří a Opavou skončil ihned po II. světové válce a provoz na trati Ratiboř – Krzanowice skončil v 80. letech minulého století. Při výjezdu ze stanice směrem na Chuchelnou je ale ještě dodnes v trávě dobře rozeznat spojení kolejí, osudné místo srážky.

Zdroj: Kniha „Krzanowice i okolice – Monografia gminy“
kniha Anny Malchárkové „Modrá barva duhy“
vzpomínky Pavly Galdiové, roz. Žídkové ze Štěpánkovic

Autor: Zuzana Urbánková

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 125 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách ZÁSTUPCE/KYNĚ VEDOUCÍHO PRODEJNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bc. Gabriela Schönová, tel. 553 697 309. Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovně - právní účely zasílejte na e-mail: schonova@odtempo.cz nebo na adresu Horní nám. 104/1, Město, 746 01 Opava., Nástup možný IHNED nebo dle dohody, do funkce zaučíme, praxe v oboru výhodou., Pracoviště: Tempo - prodejna Vítkov, nám. J. Zajíce č. 14 a 15.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo, vítkov, nám.j.zajíce 14, náměstí Jana Zajíce, č.p. 14, 749 01 Vítkov 1. Informace: Gabriela Schonová, +420 553 697 309.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení montážní dělník, dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: KO: Monika Štepánová tel. 775 673 977, e-mail: remirel@seznam.cz. Prvotní kontakt e-mailem., Spolehlivost, odpovědnost, zručnost., Ubytování zajištěno - hrazené zaměstnavatelem., Jedná se o agenturu práce.. Pracoviště: Remirel s.r.o. - pro brano a.s., Opavská, č.p. 1000, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Monika Štepánová, +420 775 673 977.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 95 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách ZÁSTUPCE VEDOUCÍ PRODEJNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO:Schönová Gabriela Bc., tel.: 553 697 309, e-mail: schonova@odtempo.cz, Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zašlete na uvedený e-mail., Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme., Pracoviště Hněvošice, nástup ihned.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - hněvošice, Opavská, č.p. 160, 747 35 Hněvošice. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 30 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích DIAGNOSTIK OSOBNÍCH VOZIDEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Diagnostika osobních vozidel, hledání a odstraňování závad. Opravy závad.. Pracoviště: Malý a velký, spol. s r.o., Janská, č.p. 1660, 746 01 Opava 1. Informace: Jaromír Kelner, .


FORTUNA:LIGA Mladá Boleslav – SFC Opava 5:1 (3:1), na snímku Matěj Hrabina (SFC Opava), Jan Schaffartzik (SFC Opava) a Tiemoko Konate (FK Mladá Boleslav).
AKTUALIZOVÁNO
2 42

Opavský kolaps v Mladé Boleslavi

Hlučínsko: střet sanitky s autem si vyžádal tři zraněné

Hlučínsko: střet sanitky s autem si vyžádal tři zraněné

OBRAZEM: Beachvolejbalový Super Cup v Opavě je v plném proudu. Podívejte se

Mezinárodní beachvolejbalový Super Cup, který se o víkendu koná ve sportovním areálu beachvolejbalu na Kolofíkově nábřeží v Opavě, je v plném proudu.

Obce a města regionu ožívají dožínkami

Konec léta na Opavsku je každoročně zasvěcen dožínkám. V některých městech a obcích umí oslavy konce žní pojmout opravdu ve velkém stylu. Slavit se bude i na Krnovsku.

Do opavského babyboxu byla odložena holčička

Krátce po devatenácté hodině byla v pátek 17. srpna do babyboxu, jenž se nachází ve Slezské nemocnici v Opavě, vložena novorozená holčička.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT