Co do výskytu covidu na tom bylo Opavsko nedávno dost špatně. Do jaké míry se situace změnila?
Je to jako na houpačce. V prosinci zažívala opavská nemocnice skutečně výrazný příliv pacientů infikovaných Covidem-19. Ve druhé polovině ledna se situace začala pomalu zlepšovat a nejlepší byla tak před dvěma až třemi týdny. V současné době to však už bohužel zase neplatí a znovu zažíváme nepříjemný nárůst počtu pacientů s Covid-19, kteří vyžadují hospitalizaci. Opět jsme museli přesunout některé z nich do jiných nemocnic.

Strašákem jsou teď mutace covidu. Objevily se už na Opavsku?
Podezření na britskou mutaci máme u řady stávajících pacientů, ale stále ještě čekáme od SZÚ na definitivní potvrzení tohoto podezření nebo na jeho vyvrácení. Klinicky se britská mutace pravděpodobně od původní nákazy Covid-19 neodlišuje, problémem je však její výrazně vyšší nakažlivost.

Všechno, co zavřené být může, je od října zavřené a spousta lidí je už promořená. Proč covid stále vítězí na všech frontách?
Nevítězí asi na všech frontách, ale bohužel právě v naší republice se ani o částečném vítězství nad ním hovořit nedá. Určitou odpověď na to, proč je to tak, jak to je, samozřejmě nemám, každý musí jít do vlastního svědomí. Nemalý podíl má bezesporu nástup virulentnějších a nakažlivějších mutací i pomalé očkování.

V Opavě neprobíhají žádné monstrózní mejdany stylu „Techtle mechtle“ ani jiné shromažďování davu natěsno bez roušek. Přesto tu s nadsázkou řečeno nejde občas pro bacily kam šlápnout.
Důvodem může být nahromadění covidem infikovaných lidí na některých pracovištích nebo třeba v panelových domech. To může být v určitém časovém úseku velmi významné. Jinak si však nemyslím, že by se Opava nějak odlišovala od ostatních slušných měst.

Mezi lidmi se objevuje názor, že covid je převlečená asijská chřipka, srovnatelná s dřívější španělskou. Mají něco podobného?
Současná pandemie se s tou z roku 1917 v mnohém podobá. Chřipka z roku 1917 si podle obecně přijímaných odhadů vyžádala víc obětí než celá první světová válka a úmrtnost měla vyšší než Covid-19. Původce však byl odlišný. Tehdy šlo o chřipkový virus, který v různých mutacích cirkuluje v populaci každoročně, kdežto u Covid-19 jde o zcela nový koronavirus. Koronaviry se v naší populaci dlouhodobě vyskytují, ale pokud je historie schopna dohledat, tak nikdy nepůsobily u lidí tak závažné onemocnění, jako Covid-19. To znamená, že v současné pandemii jde o novou infekční nemoc.

Co je pravdy na tom, že v Opavě je už dostupná britská vakcína?
Od minulého pátku máme k dispozici anglickou vakcínu firmy Asta Zeneca a jsme velmi rádi, že i ji už můžeme indikovaným skupinám obyvatel Opavska nabídnout k očkování. Podobně jako u zatím dostupných vakcín firmy Pfizer/BionTec a Moderna se i v případě této vakcíny jedná o moderní genovou vakcínu. Malý úsek nukleové kyseliny mRNA je vnášen do buněk a jejich vlastní proteosyntetický aparát začne vytvářet spike protein viru, což následně vede k navození silné imunity proti klíčové bílkovině koronaviru. Na rozdíl od tradičních vakcín, zpravidla zaměřených jen na tvorbu protilátek, je úkolem těchto nových genových vakcín vyvolat jak buněčnou, tak protilátkovou imunitní odpověď.

Jen pro jistotu - čím je tato britská vakcína tak výjimečná?
Zatímco u prvních dvou dostupných vakcín zprostředkovává vnesení nukleové kyseliny do buňky nanolipid, v případě firmy Astra Zeneca je to adenovirus. V podstatě je tedy mechanismus všech tří jmenovaných vakcín shodný, liší se jen nosič. Vakcína od firmy Astra Zeneca je ve Spojeném království masívně užívána už od 4. ledna a zkušenosti ukazují, že je mimořádně bezpečná. V žádném případě nemůže zasáhnout do genetické informace lidského organismu, uložené v jádře DNA a mRNA, informace po splnění své role trvale zaniká. Všechny tři uvedené vakcíny jsou velmi účinné a jak seniorům, tak všem ostatním je mohu maximálně doporučit. Informace, že po dokončeném očkování dochází k velmi výraznému poklesu závažného průběhu infekce nebo dokonce úmrtí ve všech věkových kategoriích, hovoří nade vší pochybnost.