Za krok zpět to považují také někteří odborníci. Není divu, že mnozí Opavané takzvaně pod rukou stále kupují tradiční žárovky do zásoby. Jak je to možné? Některé obchody s elektronikou totiž s nesouhlasem obyvatelstva ohledně nového příkazu z Evropské unie počítaly a zásobily se.
„Vím, kde tady ještě dneska seženu stovky. Žádné úsporné nechci. Ať mi někdo vysvětlí, jak se na nich spoří, když ceny energií stejně rostou každý rok výš a výš. A co veřejné osvětlení? Od té doby, co se do něj používají úsporné žárovky, tak není v noci vidět na krok, jak jsou ty bludičky slabé,“ zlobí se Opavanka Jaroslava Psotková.
Uplatňování nových směrnic má probíhat v několika fázích až do roku 2016. Letos byly na řadě čiré s příkonem nad 45 W. Změny obhajuje Evropská unie hlavně ekologickými výhodami žárovek a finanční návratností, které má jejich užívání přinést domácnostem. To ale někteří odborníci naprosto dementují.
„Poslední dobou se nás lidé hodně ptají po klasických a mléčně zabarvených žárovkách. Stěžují si, že úsporné mají špatné barevné spektrum, prostě mizerný barevný osvit. Navíc jsou lidé z úsporných žárovek zmatení, po použití nevědí, co s nimi, a vyhazují je do komunálního odpadu.
Je to hloupost, že jsou ekologičtější, právě naopak. Díky množství chemikálií, jako je rtuť a podobně, se rozkládají v přírodě mnohem déle. Klasické měly v sobě jen elektroniku a vakuum, takže byly daleko méně škodlivé,“ vysvětluje odborník přes elektřinu a elektroniku Petr Brožík.
Podle něj a jeho kolegů na nových žárovkách navíc domácnosti ani neušetří. „Že úsporné šetří? Blbost. Doba, o které píší na krabičkách, že vydrží svítit, je nesmysl. Životnost mají většinou maximálně tak rok. Úspora na spotřebě energie je pak hodně diskutabilní,“ uzavírá Brožík seznam některých výtek.
Podle něj je pouze otázka času, kdy se éra klasických žárovek v Česku vrátí zpět. Řada lidí nejen na Opavsku doufá, že má pravdu.