Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odcházející starosta Kobeřic Petr Kraut: Myslím, že se nemusím stydět

Kobeřice – Před říjnovými volbami do obecních zastupitelstev vedl Kobeřice jako starosta Petr Kraut. Ten do křesla usedl poté, co zastupitelstvo odvolalo bývalého starostu Vrbického a Krautovi svěřilo obec na poslední rok.

29.11.2010
SDÍLEJ:

Odcházející starosta Kobeřic Petr Kraut bude nadále působit jako jeden ze zastupitelů.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Byl to prý rok hodně náročný. Bylo třeba dořešit nejen neblahý pomník minulosti, jak lze nazvat nedostavěný železobetonový skelet obchodního centra Jednoty z 80. let minulého století, ale práce byla potřeba i jinde.

Kobeřice viděl jinýma očima

„Najednou jsem Kobeřice viděl jinýma očima. A nedalo se přehlédnout, v jakém stavu jsou některá místa. Dříve se všechno točilo jen kolem nedostavěného obecního domu, ale takové autobusové nádraží nebo autobusové zastávky vůbec, chodníky, plot a parkoviště u hřbitova a další, jako by nebyly.“

A tak se zanedbané kouty Kobeřic postupně změnily – byly uklizeny, opraveny a dnes se za ně nikdo stydět nemusí. Navíc se podařilo, že zastávky mají na starosti lidé z obce a ti hlídají, aby je někdo neponičil.

Smůla: tah do Polska

Kobeřice ale mají jednu velkou smůlu. Leží na hlavní silniční propojce do Polska, a tak tudy projíždí hodně kamionů a dalších aut. „Kolikrát vjely do obce náklaďáky i stovkou a byly tak velkým nebezpečím občanům. Proto jsme nechali postavit u vjezdů do obce semafory a osvětlit devět přechodů pro chodce.

A udělaly se nové chodníky v ulicích Slezská, Osmilány, Opavská a dalších,“ popsal další z řešených problémů bývalý starosta, který se svěřil, že fandí také místním sportovcům. „Podařilo se nám opravit kabiny fotbalistům, postavit pergolu poskytující přístřeší při akcích na fotbalovém hřišti, rekonstruovali jsme zanedbanou louku za benzinovým čerpadlem, kde je dnes rovná travnatá plocha, dětem v mateřské škole jsme opravili hřiště,“ udělal Petr Kraut dílčí výčet.

K pozitivním krokům obce pak je nutno připočítat také novou kanalizaci v ulici Příkopy, fasádu na faře, protipovodňová opatření v ulicích Šípková a Nádražní, bankomat, který zde bude zprovozněn a nelze opomenout řadu míst, kde roste nově osázená zeleň. Ať už je to okolí fotbalového hřiště, okolí autobusového nádraží nebo třeba hřbitov.

Bolavá místa

Bývalý starosta Kraut ale dobře ví, že ne vše, co si na obci představovali, se stihlo a zdařilo. Třeba ona již zmíněná dostavba obecního domu. Udělaly se projekty, lidé se hned dvakrát v obecním referendu vyslovili, že si dostavbu přejí.

Na druhou stranu se ale stále hlasitěji ozývají názory, že dostavět ano, ale ne za obecní peníze. A tak na nové vedení obce mimo jiné čeká řízení o dotacích. Přitom plánovaná kolaudace měla být už v květnu 2011. „Nezdařila se nám ani dostavba tělocvičny, nedostali jsme žádanou dotaci a v prostoru ulic U Bažantnice, Příkopy a Vrbová se nezdařilo vlivem nedokončených pozemkových úprav dotáhnout protipovodňová opatření,“ svěřil se Petr Kraut.

Přesto z obecního úřadu odchází s dobrým pocitem: „Myslím, že se nemusím stydět, že za ten rok se Kobeřice posunuly o kus dál. Na novém vedení tak bude zrealizovat zahájený projekt druhé etapy cyklostezky, zateplení Mateřské školy ve Slezské ulici a také hasičské zbrojnice, na což jsme již podali na ministerstvo žádost o dotaci,“ loučí se bývalý starosta Kobeřic Petr Kraut.

Autor: Martin Kůs

29.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení