Dostala familiární pojmenování ODISka. Jako vůbec první ji získají mladí lidé a od září už se nebudou v rámci opavské městské hromadné dopravy prodávat žádné jiné čipové karty.

Nový tip bezkontaktní čipové karty ODIS, uznávané všemi dopravci napříč celým krajem začne ve slezské metropoli fungovat od 1. srpna. A na zdejší cestující má připraveno pár novinek.

„Zásadní změnou je, že ODISka je nepřenosná. To znamená, že si ji nelze vzájemně půjčovat, a to ani pro platby z elektronické peněženky. S tím souvisí důležitá změna a tou je autovýdej. To znamená, že první jízdenka pro majitele karty bude po přiložení karty ke čtecímu zařízení vydána automaticky.

Až při dokupování dalších jízdenek bude nutné zadání další jízdenky tlačítkem na displeji," popisuje některé aktuální změny mluvčí opavského dopravního podniku Jaromír Šimánek.

Nutno dodat, že zmíněný autovýdej se bude dočasně týkat starých typů karet. Ty už ale pomalu čeká „odchod do důchodu". Jak již bylo zmíněno, nejprve se budou ODISky vydávat studentům. Poté přijdou na řadu i ostatní.

Není však nutno panikařit. Stávající karty nepřestanou ze dne na den platit. Používat se budou moci až do odvolání. Kdo by si na nový typ bezkontaktní karty nemohl ihned zvyknout, tomu pomohou radami zaměstnanci v předprodeji dopravního podniku a pochopitelně i v řidiči trolejbusů a autobusů.

„A jeden dobrý tip na závěr: ODISku je třeba držet u čtečky ve vozidle o chvilinku déle, než jste byli dosud zvyklí, aby došlo k jejímu správnému načtení," radí nakonec Jaromír Šimánek. Uvidíme, jak se nový systém osvědčí v praxi.