Patříte mezi připravené stejně jako Opavan Miroslav Lhotský? „Kvůli případným zlodějům jsem si nechal namontovat bezpečnostní dveře. Samozřejmě nezapomínám před odjezdem vše pečlivě uzamknout a zavřít. Dále odpojuji všechny elektrické spotřebiče ze zásuvky a vypínám i vodu,“ popsal postup zabezpečení svého domova před rekreací s tím, že informuje o své nepřítomnosti také rodinu.

Doplnil ho tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. „Ideální je někoho z rodiny pověřit, ať přijde semtam vyvětrat, vybrat poštu, zkrátka, aby to vypadalo, že je byt obydlen. Jsme navíc rádi, že čím dál více lidí dává vědět svým sousedům, kteří jsou v případě podezření velice nápomocní,“ sdělil.

Občané by měli být ohleduplní a všímaví. „Pokud uvidí podezřelý pohyb cizích osob u domů, na sídlištích, v obcích a podobně, nechť kontaktují policisty na čísle 158, my vše ihned prověříme,“ pokračoval Černohorský, jenž doporučuje také dvojité zámky a na škodu dle něj nejsou ani kamerové systémy.

Během loňského léta zasahovali hasiči v České republice u 414 případů požárů v domácnostech s celkovou škodou 62 milionů korun. Tyto požáry si vyžádaly pět lidských životů, 82 osob bylo zraněno. „Obecně tedy platí vypnout všechny elektrické spotřebiče, odpojit také televizory od antény a zhasnout všechna světla. To je z pohledu požární bezpečnosti vše, co můžeme v danou chvíli udělat,“ informoval Jakub Kozák, zastupující tiskový mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje.

Dobré zkušenosti mají také s požárními hlásiči. „Silné pípání mohou slyšet například sousedé, kteří nám dají vědět. Modernější zařízení dokonce varují přímo majitele na jeho mobilu,“ upozornil na vymoženosti dnešní doby. Dále doporučuje zavřít všechna okna. „Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale mohlo by dojít k protečení vody i k sousedům,“ uzavřel Kozák.

Tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralová uvádí, že statisticky se na vzniku požárů podílí ze 40 procent lidská nedbalost, technické závady jsou pak na vině ve 33 procentech.

„V době školních prázdnin je nutné připomenout i nebezpečí her dětí se zápalkami a ohněm. Takovéto hry způsobily během loňských letních prázdnin 34 požárů se škodou tři miliony korun,“ uvedla s tím, že děti nemohou posoudit následky svého jednání, zodpovědní jsou za ně rodiče.